WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Weekend z Radiem FEST

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

24.01.2019Międzynarodowa konferencja "Bądź zdrów" w Paniówkach

 
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Hotelu "Biały Dom" w Paniówkach, zorganizowała międzynarodową konferencję „Bądź zdrów”. Uroczystość ta odbywała się pod honorowym patronatem wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka oraz biorącego udział w wydarzeniu głównego inspektora sanitarnego Jarosława Pinkasa.  Była to również okazja do uczczenia jubileuszu setnej rocznicy powstania Służb Sanitarnych w Polsce i 120 rocznicy działania Polskiego Stowarzyszenia Higienicznego, a także przypomnienia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, obchodzonej w ubiegłym roku.
 
Podczas konferencji przypomniano piękne karty historii służby sanitarnej w województwie śląskim. Prelegenci skupili się na istotnych tematach, poruszających zagadnienie wpływu smogu na nasze zdrowie i sposobach dbania o środowisko naturalne, a także skutecznych metodach zapobiegania rosnącej nadwagi wraz z otyłością w społeczeństwie. Polskie Towarzystwo Higieniczne nakreśliło swoją historię walki z patogenami oraz omówiło populacyjne szczepienia przeciw wirusowi HPV. Goście z województwa Moravsko-Śląskiego zaprezentowali z kolei wykład o współczesnych wyzwaniach dla zdrowia publicznego w Czechach, w tym działaniach nadzorczych w zakresie profilaktyki schorzeń u dzieci i roli szczepień ochronnych w Polsce. Na zakończenie konferencji przedstawiono panele, związane z epidemiologią i dezynfekcją szpitalną.
 
Gościem specjalnym tegorocznej edycji był prof. Marian Zembala,  który wygłosił wykład na temat nowoczesnej metody utlenowania krwi – ECMO i planach wdrażania jej w Polsce.
 – Uznaliśmy za pilną potrzebę, aby uświadomić w całym kraju i przybliżyć dostępność ECMO. To słowo nieprzypadkowo robi dzisiaj karierę, ECMO od angielskiego ExtraCorporeal Membrane Oxygenation, czyli urządzenie które na okres czasowy zastępuje prace niewydolnego serca, ale jeszcze ważniejsze niewydolnych płuc. – powiedział prof. Zembala.
 
W konferencji udział wzięli przedstawiciele Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Służb Sanitarnych, parlamentarzyści z województwa śląskiego oraz lekarze z Polski i Czech.
 
(źródło: UW Katowice)