WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Weekend z Radiem FEST

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

29.04.2019Majówka w Rudzie Śląskiej

Początek maja to czas ważnych dla Polaków świąt i rocznic. 1 maja będziemy obchodzić Święto Pracy i 15. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, 2 maja przypada Święto Flagi, a 3 maja rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Z okazji tych ważnych dat władze miasta apelują o wywieszenie flag, a także zapraszają na oficjalne uroczystości rocznicowe oraz festyn.

 
Od 1890 roku 1 maja to Święto Pracy, a także Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Został ustanowiony dla upamiętnienia wydarzeń, które miały miejsce pod koniec XIX wieku w Chicago. Robotnicze protesty przeciw fatalnym warunkom pracy, nierzadko 12-godzinnemu dniu pracy oraz niskim zarobkom kończyły się ofiarami śmiertelnymi. Uroczyste pochody z okazji 1 maja już wtedy były organizowane również na ziemiach polskich, a w 1950 roku dzień ten stał się oficjalnym świętem państwowym. Warto dodać, że w kościele katolickim jest to dzień wspomnienia św. Józefa Rzemieślnika, który wprowadził papież Pius XII.
 
1 maja to również rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
– Z tej okazji zapraszam wszystkich mieszkańców na festyn, który odbędzie się w parku im. Augustyna Kozioła w dzielnicy Ruda o godz.16.00 – mówi prezydent Grażyna Dziedzic.
 
W programie zaplanowany został występ uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia w Rudzie Śląskiej. Nie zabraknie także wielu atrakcji dla najmłodszych oraz stoisk gastronomicznych. Przypomnijmy, że Polska jest członkiem UE od 2004 roku na podstawie traktatu podpisanego 16 kwietnia 2003 roku w Atenach.
Wyjątkowym dniem jest również 2 maja, na który przypada Święto Flagi.
- Gorąco zachęcam do ich wywieszenia, co będzie wyrazem naszego szacunku do wspólnej historii, a także radości, że dziś możemy swobodnie manifestować to, że jesteśmy Polakami – apeluje prezydent miasta.
 
Główne uroczystości majowe odbędą się w piątek 3 maja.
- Z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów serdecznie zapraszam na uroczystą mszę św. w intencji Ojczyzny i mieszkańców Rudy Śląskiej – mówi Grażyna Dziedzic.
 
Nabożeństwo odbędzie się w parafii Trójcy Przenajświętszej w Rudzie Śląskiej – Kochłowicach o godz. 10.30. Po mszy odbędzie się przemarsz pocztów sztandarowych pod pomnik Powstańców Śląskich. Uroczystość ta będzie tym bardziej doniosła, że w tym roku zainaugurowane zostały obchody stulecia Powstań Śląskich.
 
(źródło: UM Ruda Śląska)