WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Weekend z Radiem FEST

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

13.08.2019Jak dotrzeć na defiladę Wierni Polsce i skąd najlepiej ją oglądać?

 
15 sierpnia  w Katowicachodbędzie  się defilada Wierni Polsce, w której udział weźmie 2600 żołnierzy. Ulicami miasta przejedzie ponad 185 pojazdów, a nad głowami gości przeleci ponad 60 statków powietrznych.
 
Przemarsz wojsk rozpocznie się o godz. 14.00. Żołnierze z ul. Bagiennej przejdą al. Roździeńskiego na rondo gen. J. Ziętka, a następnie na północ al. W. Korfantego. Rozformowanie wojsk nastąpi na wysokości Pętli Słonecznej. Bezpośrednio po zakończeniu defilady około godz. 16.00 w Strefie Kultury rozpocznie się piknik wojskowy .
 
Skąd najlepiej oglądać defiladę?
Rekomendujemy mieszkańcom i gościom ustawienie się na trasie przemarszu defilady:
 
plac pod Spodkiem,
chodnik wzdłuż al. Roździeńskiego (od strony północnej – tj. od strony Strefy Kultury) – na długości od skrzyżowania z ul. Markiefki do skrzyżowania z ul. Olimpijską,
aleja Korfantego – chodniki z dwóch stron – od ronda gen. J. Ziętka (samo rondo będzie wyłączone z ruchu pieszych) aż do Pętli Słonecznej.
 
Jak najłatwiej dotrzeć na defiladę?
 
Ze względu na duże ograniczenia ruchu w centrum miasta, rekomendujemy wszystkim gościom, którzy muszą dojechać do centrum Katowic, aby korzystali z komunikacji publicznej. 15 sierpnia dodatkowe połączenia uruchomi zarówno ZTM, jak i Koleje Śląskie. Ilość miejsc w Strefie Płatnego Parkowania w Śródmieściu będzie znacznie ograniczona.
 
Koleje Śląskie wprowadziły dodatkowe, bezpłatne przewozy na defiladę – szczegółowa informacja:
https://www.kolejeslaskie.com/dojedz-bezplatnie-na-defilade-15-sierpnia/
Z okolic dworca PKP najlepiej będzie dojść w rejon defilady ulicami: Stawowa, Piotra Skargi, Sokolska, Morcinka.
Ze względu na strefy całkowicie wyłączone z ruchu, osoby przemieszczające się w kierunkach np. od/do dworca PKP do placu pod Spodkiem powinny skorzystać z rekomendowanych obejść:
 
kładka nad al. Roździeńskiego na wysokości NOSPR,
przejście podziemne pod al. Roździeńskiego łączące os. Gwiazdy i ul. Markiefki,
przejście podziemne pod al. Korfantego łączące ul. Morcinka ze Spodkiem,
przejście dla pieszych łączące ul. Misjonarzy Oblatów i ul. Katowicką (15 sierpnia to przejście będzie utrzymane do godz. 12.00).
Przejścia będą służyły wyłącznie do przechodzenia – nie będzie można się na nich zatrzymywać.
 
Zarząd Transportu Metropolitalnego uruchomi specjalne, bezpłatne linie autobusowe oznaczone symbolem S1 i S2, zapewniające dojazd i powrót:
 
S1 relacja: „Katowice Szkolna” – „Dąbrówka Mała Nowosam”,
S2 relacja: „Dąb Silesia City Center” – „Katowice Chorzowska” – „Katowice Plac Wolności”.
Szczegółowe informacje dot. zmian w kursowaniu komunikacji publicznej oraz informacje dot. dodatkowych, bezpłatnych kursów linii autobusowych dostępne są na stronie ZTM: https://rj.metropoliaztm.pl/news/i/1290/
 
Infolinia 
W poniedziałek, 12 sierpnia, Urząd Miasta Katowice uruchomił także infolinię dedykowaną wydarzeniu. Pracownicy Wydziału Komunikacji Społecznej będą udzielać informacji na temat defilady w dniach: poniedziałek, wtorek i środa w godzinach 8.00-18.00 oraz w czwartek (dzień wydarzenia) w godzinach 8.00-14.00. Numery infolinii to: 32 259 39 88 i 32 259 30 85.
 
Więcej informacji o defiladzie można znaleźć tutaj https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/wielka-defilada-wierni-polsce.
ov.pl 
 
źródło: www.katowice.uw.gov.pl