WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

13.02.2019Czadowe filmy ku przestrodze powstały w Rudzie Śląskiej

 
„Czadowy Film” i „Czadowy Dokument, czyli poleciałem na Ibizę” to filmy Andrzeja Frata o zatruciu tlenkiem węgla, które można oglądać w Internecie. W ten sposób młody filmowiec z Rudy Śląskiej przestrzega społeczeństwo przed zagrożeniem, jakie niesie za sobą ten niebezpieczny gaz. Oprócz filmów powstała także strona internetowa www.obudzczujnosc.pl, na której znajdują się informacje, w jaki sposób zabezpieczyć się przed czadem.
- Jeden z filmów to „Czadowy Film", który powstał na podstawie moich przeżyć, czyli zatrucia tlenkiem węgla.  Minął już rok od tego przykrego wydarzenia i od tego czasu wiele zmieniło się w moim życiu. Chyba jeszcze bardziej zacząłem je doceniać, ale postanowiłem także pokazać ludziom, jak straszne jest to zagrożenie dla naszego zdrowia, życia i chcę przestrzegać przed nim. W tym filmie zostały uwzględnione też przeżycia innych ludzi, które zebrałem – zaznacza Andrzej Frat. -  Do filmu nie należy podchodzić na zasadzie krótkiego spotu. Jest to około siedmiominutowa produkcja ku przestrodze, będąca „relacją z podłogi" i majaczeń otrutego czadem mózgu. Dobrze jest więc znaleźć chwilę spokoju, wyciszyć się i dopiero wtedy włączyć film. Ma on wstrząsnąć odbiorcą i sprawić, aby zainteresował się on problemem, swoim bezpieczeństwem oraz stworzoną przeze mnie stroną, na której znajdzie informacje o tym, jak się wystrzegać czadu – dodaje.
 
Główną rolę w filmie gra Tomasz Parchański, młody aktor z Orzesza, a w projekcie wzięli udział m.in.: aktor Artur Barciś, zespół Clock Machine i internetowy muzyk CeZik. Drugi siedmiominutowy film to „Czadowy Dokument, czyli poleciałem na Ibizę". Przedstawia on relacje czterech obcych sobie osób, których połączyło jedno - zatrucie tlenkiem węgla i uniknięcie śmierci.
- Każdy z tych ludzi przeżył to inaczej i każdy ma swoje przemyślenia na temat wypadku i jego konsekwencji. Jednym z bohaterów tego filmu jest Michał Włodarski, 28-letnia ofiara czadu z Katowic, czyli człowiek któremu wypadek zrujnował zdrowie i musiał przerwać swoją karierę w Polskiej Akademii Nauk – mówi Andrzej Frat.
 
Oba filmy można zobaczyć na stronie internetowej: www.obudzczujnosc.pl. Na stronie również zostały podane informacje o tlenku węgla i metodach walki z nim. Strona ma być na bieżąco rozbudowywana i aktualizowana.
 
(źródło: UM Ruda Śląska)