WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

19.03.2018Znowu "zbieramy się do kupy"

Ogarnijmy się i "zbierzmy do kupy" - to apel społeczników i władz Katowic, który wygłoszono podczas inauguracji kolejnego sezonu batalii o czyste miasto.  Pierwsza tabliczka zachęcająca do sprzątania po swoich czworonożnych pupilach została umieszczona w Parku Budnioka. Kolejne, w najbliższych dniach trafią na inne miejskie skwery. Treść tabliczek wskazali uczestnicy specjalnego konkursu. Propozycji napłynęło ponad sto...
Plik dźwiękowy: A_S_qpa.mp3
Słowa Jacka Pytla z katowickiej Straży Miejskiej na temat kar (do 500 zł, lub w razie sprzeciwu sprawa sądowa) za niesprzątanie po swoim psie zabrzmiały groźnie, jednak sami strażnicy przyznają, że najostrzejsze sankcje to rzadkość. Ludzie coraz częściej dbają o czystość, a poprawę widać zwłaszcza wśród młodych osób.  W Katowicach działa specjalny adres mejlowy, gdzie można zgłaszać szczególnie zanieczyszczone strefy miasta.


Batalia o rozwiązanie problemu psich kup prowadzona jest w Katowicach od 2015 roku. Jej pomysłodawcą jest katowicki radny Adam Skowron. Inicjatywa, przygotowana przez magistrat i Stowarzyszenie Instytut Regionalny, odbywa się pod hasłem: "Zbierzmy się do kupy".  - Psia kupa to jest problem właściciela, a nie tylko służb miejskich. Kontynuując akcję widzimy, że coraz więcej mieszkańców sprząta po swoich pupilach i chcemy ich nagradzać specjalnymi woreczkami z logo akcji, powiedziała Barbara Lampart, naczelnik Wydziału Kształtowania Środowiska. Woreczki będzie wręczać Straż Miejska jeśli zauważy sprzątających właścicieli oraz będzie można je zdobyć w konkursach na miejskich kanałach w mediach społecznościowych. Podobnie jak w latach poprzednich, zorganizowany został konkurs, w którym zgłoszono hasła zachęcające do sprzątania po swoich czworonogach.


Pojawiły się np. hasła:
- Możesz śmiało chodzić tędy, sprzątam po psie, jestem trendy;
- Sprzątaj po psiaku, promuj kierunek to się opłaci, wzbudzisz szacunek;
- Po swoim psie nie zostawiam śladów; sprzątam, nawykiem zarażam sąsiadów.
Dodatkowo wyróżniono hasła, za które pomysłodawcy otrzymali upominki to:
- Zostań bohaterem swojego podwórka - wyrzuć kupę swojego Burka;
- Czyś jest w dresie czy w garniaku - wstyd zostawiać kupę w krzaku;
- Sprawa jest jasna,  sprzątaj po sobie i basta!
- Ślązaku, sprzątaj po swoim psiaku!
- By zachować kasę w portfelu, sprzątnij kupę Przyjacielu!;
- Kto nie sprząta kup, ten sam w nie wpada!
- Twoje miasto. Twój pies. Twoja kupa.

Pierwsze tabliczki ze zwycięskimi hasłami umieszczono na skwerach w parku Budnioka. - Kolejne tabliczki w najbliższych dniach trafią na miejskie skwery, by przypominały właścicielom psów o ich obowiązku, zapowiada Magdalena Biela z ZZM Katowice. Do akcji, co raz częściej, chętnie przyłączają się również podmioty prywatne, które chcą skorzystać z pomysłu i umieścić na swoich terenach podobne hasła zachęcające do sprzątania po czworonogach. „Zbierzmy się do kupy” w Katowicach to również kilka innych wydarzeń i aktywności. - Z jednej strony tabliczki, plakaty i ulotki. Organizujemy również Katowicki Dzień Psiaka, który w tym roku zaplanowany jest w czerwcu. Ma być to dzień, w którym będziemy mówić o psie w mieście, o psie który pomaga, ale  także o tym jak należy się z tym psem zachowywać, zapowiedział Adam Skowron, radny miasta Katowice.

W tym roku akcja przede wszystkim będzie opierała się na informowaniu, zarówno na trawnikach poprzez tabliczki ze zwycięskimi hasłami, jak również w szkołach, gdzie zostaną zorganizowane prelekcje pn. "Mój przyjaciel Rex". Warto podkreślić, że akcja w szkołach cieszy się ogromną popularnością, a strażnicy miejscy każdego roku odwiedzają kilkadziesiąt placówek oświatowych. Do wielu bloków w Katowicach trafią też ulotki i plakaty, o które do Wydziału Kształtowania Środowiska może wystąpić każda spółdzielnia. Plakaty i ulotki promują akcję, ale i informują o karach za niesprzątanie. - Przypominamy, że mandat za niesprzątanie po psie wynosi 500 zł, informuje Mariusz Sumara, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Katowicach. - Oczywiście w akcji nie chodzi, by karać, a edukować. Natomiast czasem trzeba zareagować i może to zrobić każdy. Straż Miejska uruchomiła specjalny adres mailowy: dokupy@katowice.eu dla osób, które chciałyby zawiadomić o tym, że ktoś w okolicy nie sprząta po psie. Można też dzwonić pod numer 32 494 02 41.