WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Weekend z Radiem FEST

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

26.04.2018Żeńska Industriada

Start w Tarnowskich Górach , finał w Zabytkowej Kopalni "Ignacy" w Rybniku. Tegoroczna, dziewiąta edycja Industriady, czyli Święta Szlaku Zabytków Techniki ma przypominać mniej znane, żeńskie oblicze przemysłu, dlatego hasło przewodnie festiwalu brzmi "Industria jest kobietą". Szczegóły całego wydarzenia zostaną przekazane w połowie maja, ale już zaproszono mieszkańców na 9 czerwca. Dzień wcześniej wieczorem - tak zwany rozruch między innymi w poprzemysłowych obiektach na terenie Bytomia, Cieszyna, Gliwic i Zabrza, ale przede wszystkim w zabytkowej  tarnogórskiej kopalni srebra.


Plik dźwiękowy: A_S_indus.mp3
Adam Hajduga z Urzędu Marszałkowskiego, zna szlak zabytków techniki jak własną kieszeń, a z Industriadą związany jest od początku. Potwierdza, że święto odbędzie się w 44 obiektach w 25 miastach regionu. Będzie nocne zwiedzanie, spacery, spektakle, koncerty, filmy i instalacje. Finał w Rybniku, pod hasłem „Kobiety grają industrię”. Artyści wykorzystają budynki zabytkowej kopalni Ignacy, żeby opowiedzieć jeden dzień z życia kobiety. Będą trzy sceny z nagłośnieniem, projektory, ponad 90 reflektorów i kurtyna wodna.
„Mamy w naszym regionie wyjątkowy szlak, nie tylko w skali kraju, ale także całej Europy. Rozruch maszyn po raz pierwszy w historii odbędzie się w obiekcie UNESCO i jesteśmy z tego dumni, bo to potwierdza, że nasze myślenie o obiektach poprzemysłowych było słuszne. To szlak, który skupia pasję wielu ludzi i wyróżnia nasz region, będąc jego świetną promocją” – mówił członek Zarządu Województwa Śląskiego Henryk Mercik.

Samorząd Województwa Śląskiego od lat inwestuje w rozwój infrastruktury obiektów poprzemysłowych i w ich upowszechnianie.Zarząd Województwa Śląskiego przyznał w tym roku 56,5 miliona zł dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego obiektom związanym ze Szlakiem Zabytków Techniki.


"Wśród dziewięciu beneficjentów środków unijnych są też obiekty z Tarnowskich Gór i Rybnika – miast, które w tegorocznej Industriadzie odegrają kluczową rolę, w tym jeden – Sztolnia Fryderyk w Tarnowskich Górach – stanowiący część  kompleksu wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO” – tłumaczy Wojciech Saługa, Marszałek Województwa Śląskiego.
„Inauguracja tegorocznej Industriady w tym miejscu nie może dziwić. Tarnowskie Góry jako pierwsze w regionie trafiły na listę UNESCO, to tu zaczęło się wiele historii związanych z rozwojem przemysłu. Wreszcie to dowód na to, że szanujemy nasze industrialne dziedzictwo” – podkreśla burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech.
Rozruch maszyn w Zabytkowej Kopalni Srebra rozpocznie się o godzinie 18.00. Publiczność będzie mogła zobaczyć filmy opisujące historię górnictwa w mieście, wziąć udział w warsztatach artystycznych i zobaczyć instalację interaktywną, która przybliży postaci kobiet związanych z kopalnią. Nie zabraknie strefy odpoczynku, gastronomii i koncertów, wystąpią m.in. Paulina Przybysz i Brodka. Maszyny zgromadzone w skansenie przy kopalni zostaną ożywione przez iluminacje, którym będzie towarzyszyła wielkoformatowa projekcja związana z historią obiektu.
„Współorganizując finał na terenie Zabytkowej Kopalni „Ignacy”, chcemy podkreślić, że Rybnik jest dumny ze swoich przemysłowych tradycji i stanowi ważny punkt na mapie śląskich zabytków techniki. Chcemy pokazać nasze wyjątkowe dziedzictwo, obszar między dwoma metropoliami – górnośląsko-zagłębiowską i ostrawską. Jestem pewien, że goście z Czech też nas odwiedzą i zobaczą to wyjątkowe wydarzenie” – przekonuje Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.