WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Weekend z Radiem FEST

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

23.02.2018Zabytki z dofinansowaniem

2 miliony złotych chcą przeznaczyć w tym roku władze Rudy Śląskiej na remonty zabytkowych obiektów. Dzięki podjętym na sesji Rady Miasta uchwałom wypięknieją dwa budynki mieszkalne przy ul. Raciborskiej i cztery kościoły - w Orzegowie, Nowym Bytomiu, Kochłowicach oraz Bielszowicach. Najwięcej, bo aż 600 tys. zł, otrzyma parafia Trójcy Przenajświętszej. Pieniądze z dotacji zostaną przeznaczone na remont wieży północnej kościoła. Na rozpatrzenie czekają jeszcze cztery kolejne wnioski.
W parafii Trójcy Przenajświętszej w Kochłowicach w lipcu 2016 r. podczas burzy doszło do oderwania kilku bloków kamiennych od elewacji kościoła. Remontu doczekała się już południowa wieża świątyni, teraz przyszedł czas na wieżę północną. Miasto na remont przeznaczy 600 tys. zł, czyli ponad 38% potrzebnej kwoty.


Kwotę 250 tys. zł tego roku otrzyma parafia św. Michała Archanioła na remont wież kościoła wraz z wymianą elementów konstrukcyjnych oraz wymianę pokrycia. Remont to ostatni etap renowacji dachu, która prowadzona jest od roku 2016.
Dofinansowanie otrzymają też: parafia św. Marii Magdaleny oraz parafia św. Pawła Apostoła. Pierwsza otrzyma 90 tys. zł z przeznaczeniem na wymianę oświetlenia oraz malowanie wnętrza. Parafia nowobytomska na renowację fragmentu elewacji południowej świątyni otrzyma 100 tys. zł.
Wśród dofinansowanych perełek znalazły się dwa budynki mieszkalne. Łącznie 200 tys. zł na przeprowadzenie prac konserwatorskich otrzymają znajdujące się przy ul. Raciborskiej w Rudzie domy o numerach 3 i 5. Zabudowania te należą do kolonii robotniczej „Carl Emanuel” (Wolności/Raciborska), która istniała już w połowie XIX w. Charakteru osiedla nabrała w latach 1909–1911, za sprawą sąsiedztwa linii tramwajowej, która wymusiła budowę kolejnych budynków.
 

Z myślą o renowacji zabytków, od 2014 r. w mieście obowiązuje uchwała zwalniająca z podatku budynki lub ich części, objęte ochroną konserwatorską, pod warunkiem zrealizowania w nich remontu całej elewacji frontowej budynku, w okresie nie przekraczającym 1 roku, liczonym od dnia rozpoczęcia remontu.

Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków w Rudzie Śl. od roku 2012 prowadzi Gminną Ewidencję Zabytków, która obejmuje aktualnie 2 174 obiekty. Są to m.in. schrony bojowe, krzyże przydrożne, kapliczki, zabudowania industrialne, parki i cmentarze.