WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Program nocny

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

04.04.2018Wyjątkowy wynik

4 tysiące przeszczepów w 27 lat. Niezwykły jubileusz obchodzi Szpital Kliniczny im. Andrzeja Mielęckiego w Katowicach. Czterotysięczną transplantację szpiku kostnego przeprowadzono w połowie marca. Teraz lekarze się tym pochwalili, a pacjentka po przeszczepie z nami porozmawiała....  Pani Ewa mieszka w Rudzie Śląskiej, a groźną chorobę wykryto u niej trochę przez przypadek ....
Plik dźwiękowy: A_S_hemat.mp3
Przed pacjentką jeszcze dość trudny okres rekonwalescencji, ale wszyscy są dobrej myśli. Oddział Hematologii i Transplantacji Szpiku, Kliniki na rogu ulic Reymonta i Dąbrowskiego w Katowicach to ośrodek, gdzie przeprowadza się około 280 przeszczepień szpiku rocznie. I jest to największy ośrodek transplantacyjny w Polsce. W 1997 r. wykonano tu pierwszy w kraju przeszczep od dawcy niespokrewnionego. Oddział  dysponuje 95 łóżkami w tym 29 stanowiskami ściśle izolowanymi - z filtrowanym powietrzem, telewizorem, łazienkami, telefonem i łacznością audiowizualną. To konieczne, bo chorzy po przeszczepach  są szczególnie narażeni na wpływ zabójczych bakterii czy wirusów. Personel oddziału to 150 osób w tym 34 lekarzy i 89 pielęgniarek.


O nietypowym jubileuszu opowiadali w Katowicach m.in. dr n. med. Włodzimierz Dziubdziela, dyrektor szpitala oraz prof. dr hab. n. med. Grzegorz Helbig, kierujący Oddziałem Hematologii i Transplantacji Szpiku.