WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Program nocny

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

21.02.2018Streetworkerzy poszukiwani w Bytomiu

Grupa Pedagogów Ulicy UNO organizuje  szkolenia dla dorosłych osób ze Śląska. Zapewnia przy tym, że w tym czasie praktyka weźmie górę nad teorią, choć wykładów też nie zabraknie. Na zgłoszenia jest czas do 14 marca. Pedagodzy Ulicy UNO mają ogromne doświadczenie w pracy z dziećmi zagrożonymi wykluczeniem społecznym. Działają w Bobrku i Karbiu.


W ciągu kilku lat zrealizowali kilka projektów, z których najbardziej znanym jest Mobilna Szkoła - projekt, który został wymyślony w Belgii, a jest realizowany m.in. w: Ameryce Południowej, Afryce, Azji, Rumunii i Grecji. W Polsce, oprócz Bytomia, funkcjonuje na warszawskiej Pradze i w krakowskiej Nowej Hucie. Szkołę Mobilną rozstawia się w miejscach, gdzie przebywają dzieci, głównie na ulicach, boiskach, skwerach, wśród blokowisk, starych kamienic i w zaułkach. Pedagodzy uliczni zachęcają dzieci do zabawy nauki, do wyrażania własnych emocji, poznawania norm społecznych i różnych ciekawych dziedzin życia. Często są to jedyne zajęcia twórcze, w jakich dzieci mogą wziąć udział. Praca z dziećmi w ramach Mobilnej Szkoły będzie jednym z elementów szkolenia.


Uczestnicy szkolenia poznają również metodologię i narzędzia pracy streetworkera, dowiedzą się, jak pracować z dzieckiem z tzw. grupy wysokiego ryzyka, by wzrosła jego samoocena, a także - jak pracuje się z dziećmi zagrożonymi wykluczeniem społecznym. W szkoleniu może wziąć udział tylko 12 osób. Jak na obszar całego Śląska, może się to wydawać niewiele, jednak streetworking jest pracą, w której wytrwają tylko nieliczni. Ci, którzy mają dystans do siebie i nie zniechęcą się, stykając się na ulicy np. z agresją. Dla osób wytrwałych, udział w szkoleniu może być także szansą w znalezieniu pracy.
Organizatorami projektu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego są: Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP oraz Parafia Ewangelicko-Augsburska w Bytomiu Miechowicach. Partnerem jest Mobile School.