WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

11.06.2018Rozmowy do skutku

Jeszcze za mało dyskusji, jeszcze trzeba rozmawiać i pytać..... pytać mieszkańców o przebieg nowej linii tramwajowej na południe Katowic. Inwestycja znajduje się na ostatnim etapie przygotowania wniosku o decyzję środowiskową do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. W tym celu przeprowadzono między innymi analizy dla ponad tysiąca działek, które obejmie planowana inwestycja. Nie ze wszystkimi udało się dogadać, więc przesunięto termin wykonania projektu o rok  na październik 2019. Magistrat, Ewa Lipka:

Plik dźwiękowy: A_S_polud.mp3

Według wstępnych założeń, wzdłuż liczącej ponad 5 km trasy, z pętli w Brynowie, przez Ochojec i Piotrowice do Kostuchny, ulokowanych byłoby 6 przystanków oraz ścieżki rowerowe.

W trakcie dotychczasowych prac zdecydowano, że pomimo możliwości prawnych wynikających z regulacji tzw. "specustawy" drogowej, UM Katowice będzie prowadził rozmowy i zmierzał do konsensu z właścicielami możliwie największej liczby nieruchomości. Spowodowało to potrzebę zmiany terminu realizacji umowy z firmą odpowiedzialną za wykonanie m.in. projektu budowlano-wykonawczego inwestycji z 16 października br. na 16 października 2019 r. - Decyzja o prowadzaniu rozmów ma dwie konsekwencje. Z jednej strony wydłużyła etap przygotowania dokumentacji, jednak z drugiej powinna mieć wpływ na mniejszą liczbę uwag mieszkańców, które pojawią się w trakcie konsultacji społecznych prowadzonych przez RDOŚ w ramach procedowania decyzji środowiskowej – mówi E.Lipka.


Koszt realizacji całej inwestycji szacowany jest obecnie na 110 mln zł, z czego w większości ma być dofinansowana ze środków UE. Średni czas podróży tramwajem z Kostuchny do Rynku wyniesie w godzinach szczytu 20-24 minuty, czytamy w komunikacie katowikiego magistratu