WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

11.05.2018Rekordowe Pyrzowice

W kwietniu bieżącego roku, w Katowice Airport zostało obsłużonych 293  470 pasażerów, a to o 56  683 więcej (+23,9%) w porównaniu z tym samym miesiącem 2017 r. Wzrost ruchu odnotowano zarówno w segmencie przewozów regularnych (241  324; +20%) , jak i czarterowych (51  636; +49%). W czwartym miesiącu roku linie lotnicze wykonały w Pyrzowicach 2  964 operacji startów lub lądowań (o 757 więcej; +34% w powrównaniu z kwietniem 2017 r.).


Trzy najpopularniejsze trasy regularne w kwietniu 2018 roku z Pyrzowic to: Londyn-Luton (34 tys. pasażerów), Dortmund (19 tys.) i Frankfurt (11 tys.). W gronie trzech najpopularniejszych połączeń czarterowych obsługiwanych w kwietniu br. z Katowice Airport znalazły się: Marsa Alam (8,2 tys. pasażerów), Hurgada (7,4 tys.) i Antayla (4,8 tys.).

Komentując statystyki ruchu pasażerskiego za czwarty miesiąc 2018 roku Artur Tomasik Prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, firmy zarządzającej Katowice Airport, powiedział: „Miniony miesiąc był piętnastym z rzędu w którym odnotowaliśmy dwucyfrowy procentowy wzrost ruchu ogółem. W maju prawdopodobnie zanotujemy jeszcze większy procentowy wzrost niż kwietniu. W tym roku, zdecydowanie wcześniej w porównaniu z latami ubiegłymi, bo już pod koniec kwietnia, rozpoczęły się loty na wybranych kierunkach czarterowych.

Mowa tu o cypryjskim Pafos i Larnace, kierunkach do Turcji, a konkretnie do Bodrum, Dalamanu, Gazipasy i Izmiru, hiszpańskiej Gironie i Majorce, tunezyjskim Monastyrze, Djerbie i Enfidhi, trasach do Grecji, a w szczególe do Heraklionu, na Kos, Korfu, Rodos, Zakintos i do Salonik oraz o Burgas i Warnie w Bułgarii.”

Od początku roku z siatki połączeń Katowice Airport skorzystało 1 005  924 osób, to o 199  003 więcej niż w ciągu czterech pierwszych miesięcy 2017 r. W obowiązującym od końca marca rozkładzie lato 2018 z pyrzowickiego lotniska dostępnych jest ponad 120 kierunków regularnych i czarterowych do 31 państwa na 4 kontynentach. Wg szacunków, w roku 2018, w Katowice Airport po raz pierwszy w historii zostanie obsłużonych ponad 4 mln pasażerów.W Katowice Airport nieustannie toczy się proces inwestycyjny. Trwa rozbudowa płyty postojowej dla samolotów towarowych. W przyszłym roku rozpocznie się przebudowa i rozbudowa terminalu pasażerskiego B. W najbliższym czasie GTL SA rozpocznie prace koncepcyjne związane z budową całkowicie niezależnego, wyposażonego w rękawy terminalu pasażerskiego, które pozwolą określić ostateczną skalę inwestycji związanych z rozwojem infrastruktury terminalowej. Ponadto GTL SA chce w najbliższych latach zrealizować takie projekty jak: nowa strażnica Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej, trzeci hangar techniczny, centralna wartownia, baza paliwowa, rozbudowa terminalu cargo. Nadal zwiększana będzie liczba stanowisk postojowych samolotów.

Na terenie portu inwestują też partnerzy GTL SA. Trwa budowa Hotelu Moxy (marka sieci Marriott. Obiekt ma zostać oddany do użytku w drugiej połowie br. Ponadto dwa projekty w Pyrzowicach prowadzi Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.


W toku jest wyposażanie w niezbędne urządzanie nowej wieży kontroli lotniska. Agencja planuje oddać ją do użytku operacyjnego na przełomie 2018 i 2019 r. Razem z GTL SA Agencja realizuje też przedsięwzięcie „uzbrojenia” podejścia do pasa 09 drogi startowej Katowice Airport w system ILS CAT I. Realizacja tego zadania sprawi, że pyrzowickie lotnisko będzie pierwszym portem w kraju z systemem ILS na obydwu kierunkach drogi startowej.