WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Program nocny

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

15.03.2018Puszczeni w skarpetach (kolorowych)

21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Z tej okazji Fundacja Arka Noego organizuje w najbliższą sobotę (17 marca) w katowickich Panewnikach charytatywny Bieg Kolorowej Skarpety. Imprezę wspiera Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka, największy szpital dziecięcy w regionie.


Uczestnicy biegu pokonają trasę o długości 3,21 km, wytyczoną w lasach panewnickich. Dystans nie jest przypadkowy, tak jak nieprzypadkowo Światowy Dzień Zespołu Downa przypada 21 marca.  W liczbie tej zawarta jest informacja charakterystyczna dla osób z Zespołem Downa, a mianowicie trisomia 21, czyli dodatkowy 3 chromosom na 21 parze.


- Przez wielu ten dodatkowy chromosom jest nazywany chromosomem miłości, ponieważ osoby nim obdarzone podchodzą do wszystkich z ogromnym zaufaniem, oddaniem i radością. Lubią się przytulać i uśmiechać do każdego, kto okazuje im sympatię i poświęca czas oraz zainteresowanie, mówi Magdalena Skorupa-Grajner, prezes Fundacji Arka Noego.
Fundacja Arka Noego od 4 lat zajmuje się edukacją i rozwojem dzieci niepełnosprawnych intelektualnie, głównie z zespołem Downa. W Katowicach - Panewnikach prowadzi dla nich Niepubliczną Specjalną Szkołę Podstawową oraz Centrum Rehabilitacji i Terapii. W planach rozwojowych ma utworzenie Szkoły Branżowej dla absolwentów NSSP Arka Noego. Dochód z wpisowego na sobotnie zawody zostanie przeznaczony na właśnie na potrzeby szkoły.

Symbolem solidarności z osobami z zespołem Downa jest założenie dwóch różniących się od siebie kolorowych skarpetek. Organizatorzy zachęcają do tego wszystkich uczestników biegu.
Bieg Kolorowej Skarpety  wystartuje o godz. 11.00. Start i metę zawodów wyznaczono przy Niepublicznej Specjalnej Szkole Podstawowej Arka Noego (ul. Gromadzka). W połowie dystansu zawodnicy przebiegną tuż obok Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka.