WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

16.04.2018Promesy na inwestycje "po klęskach"

Kilkadziesiąt samorządów odebrało  z rąk Wojewody Śląskiego promesy na usuwanie skutków klęsk żywiołowych wydane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.  W sumie zrealizowanych będzie niemal 60 zadań w różnych częściach województwa - najczęściej zaplanowane inwestycje dotyczą dróg, mówi wojewoda Jarosław Wieczorek...
Plik dźwiękowy: A_S_promesy.mp3
 

Promesy oznaczają, że gminy lub powiaty na naprawę szkód po kleskach żywiołowych otrzymują z MSWiA 80 procent przewidzianych środków. Resztę muszą wygospodarować same. Na Śląsku najwięcej pieniędzy rozdysponowano dla gmin Beskidu Śląskiego i Żywieckiego oraz Jury.

Gwarancje finansowe warte w sumie 27,8 mln zł przyznano 23 samorządom. Promesy dotacyjne wydane przez MSWiA trafiły do 16 gmin (Istebna, Jeleśnia, Konopiska, Koziegłowy, Kuźnia Raciborska, Łękawica, Łodygowice, Milówka, Radziechowy-Wieprz, Rajcza, Skoczów, Ślemień, Świnna, Ujsoły, Wisła i Żarki) i 7 powiatów (bielski, częstochowski, kłobucki, myszkowski, pszczyński, zawierciański i żywiecki).
Samorządy przeznaczą pieniądze na remonty zniszczonych dróg, mostów, przepustów i umocnień brzegów.
W ubiegłym roku przekazano promesy o łącznej wartości blisko 50 mln zł na realizację 97 zadań mających na celu zapobieganie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych. W 2016 r. wysokość dotacji wyniosła ponad 47 mln zł i objęła 145 zadań.