WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Weekend z Radiem FEST

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

30.01.2018Pomagamy Aleppo

Wieczorem u franciszkanów w Panewnikach inauguracja kampanii "Śląskie dla dzieci z Aleppo". Rusza akcja zbierania środków, które pozwolą na rozbudowę klasztoru w syryjskim mieście - symbolu zniszczeń wojennych i dramatów ludzkich. Zakonnicy chcą stworzyć w Aleppo ośrodek, w którym sprawowana będzie opieka i pomoc dzieciom niezależnie od religii która wyznają. Ojciec Alan Rusek, franciszkanin, proboszcz parafii w Panewnikach podkreśla jak ważne jest stworzenie młodym ludziom odpowiednich warunków na miejscu, w Syrii..  
Plik dźwiękowy: A_S_farorz.mp3
Akcja "Śląskie dla dzieci w Aleppo" potrwa przez 125 dni. Trzeba zebrać ponad 3 miliony złotych. Wsparcie zadeklarowały już Katowice i inne miasta w regionie, władze wojewódzkie i diecezja. Oprócz publicznych zbiórek środki zbierane będa na przykład poczas festynów, imprez muzycznych czy sportowych. Pieniądze można wpłacac z odpowiednią adnotacją na konto udostępnione przez Caritas.


Szczegóły: we wtorek o 17.00 w domu parafialnym przy ul. Związkowej 20 (przy bazylice ojców Franciszkanów w Panewnikach) oficjalnie zainaugurowana zostanie akcja "Śląskie Dzieciom z Aleppo". W spotkaniu wezmą udział m.in. wiceprezydent Katowic Marzena Szuba, wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, pomysłodawca akcji - ojciec Alan Rusek, franciszkanin, proboszcza parafii św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP​, a także przedstawiciele arcybiskupa metropolity katowickiego Wiktora Skworca, Caritasu, Parafii Ewangelicko–Augsburskiej.
Zaplanowano również udział syryjskiej rodziny przebywającej pod opieką parafii w Panewnikach oraz połączenie internetowe z ojcem Firasem Lutfi z Klasztoru Franciszkanów w Aleppo.
Po spotkaniu, w bazylice w Panewnikach celebrowana będzie msza św. w intencji pokoju w Syrii oraz dzieci z Aleppo. Potem koncert, podczas którego wystąpią m.in. artystyczny duet z Hiszpanii „Amarela Jazz” oraz zespół „Frele”.  
Projekt zakładający psychologiczne leczenie urazów za pomocą zajęć artystycznych dla dzieci z Aleppo został opracowany przez franciszkanina ojca Firasa Lufti, wraz ze współbraćmi pracującymi w syryjskim Aleppo. - Ojciec Lufti wraz ze współbraćmi opracował kompleksowy program pomocy sierotom wojennym. Jego celem jest zbiórka pieniędzy na budowę centrum pomocy dla dzieci z Aleppo, które w wyniku wojny utraciły rodziców. Szacujemy, że w mieście przebywa dziś ok. 30 tys. sierot, mówi o. Alan Rusek. I dakej: - Projekt przewiduje m.in. budowę ośrodka rehabilitacji psychologicznej, boiska sportowego, basenu czy też zakup autobusów, które będą dowozić dzieci na zajęcia, dodaje franciszkanin.
W związku z tym przedsięwzięciem ojciec Alan Rusek organizuje w woj.śląskim akcję „Górny Śląsk dzieciom z Aleppo”. Projekt rozpocznie się uroczystym koncertem w panewnickiej bazylice 30 stycznia. Potrwa do 5 czerwca 2018 r. Celem organizatorów jest zebranie 3,5 mln zł. Caritas Archidiecezji Katowickiej udostępnia swoje konto dla wpłat: 90 1560 1111 0000 9070 0011 6398. Konieczny jest dopisek „Śląskie Dzieciom Aleppo”. Akcję wspiera także abp Wiktor Skworc. W akcję Ojców Franciszkanów włączył się Urząd Miasta Katowice – realizując projekt „Katowice grają dla Aleppo”, a także inni partnerzy instytucjonalni.