WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

08.06.2018Pani Industria zaprasza

Zwiedzanie, spacery, pokazy, spektakle, koncerty, filmy i instalacje - 44 obiekty w 25 miastach - to najkrótsza charakterystyka tegorocznej Industriady. Dziewiąta edycja Święta Szlaku Zabytków Techniki zaczyna się właściciwie już dziś "rozruchem maszyn" między innymi w Tarnowskich Górach, w kopalni z listy UNESCO. Finał jutro w zakładzie "Ignacy" w Rybniku.

Tegoroczny motyw przewodni ? "Industria jest kobietą" - bo panie miały poważny wpływ na historię przemysłu, mówi wicemarszałek województwa, Henryk Mercik...
Plik dźwiękowy: A_S_striada.mp3
Wieczorny "rozruch maszyn", będący swego rodzaju preludium  do jutrzejszej Industriady, odbędzie się, oprócz Tarnowskich Gór, również w poprzemysłowych zabytkowych obiektach w Bytomiu, Cieszynie, Gliwicach i Zabrzu. Jutro, większość atrakcji na szlaku będzie dostępnych za darmo, a żeby było łatwiej, w wielu środkach komunikacji publicznej, goście Industriady będą mogli liczyć na wyjątkowe traktowanie. Z darmowymi przejazdami włącznie.
Rozruch maszyn w Zabytkowej Kopalni Srebra rozpocznie się w piątek o godz. 18.00. Będą filmy opisujące historię górnictwa w mieście, warsztaty artystyczne oraz instalacja interaktywna, która przybliży postaci kobiet związanych z kopalnią. Wystąpią Paulina Przybysz i Brodka. Tuż przed koncertem, maszyny ze skansenu przy kopalni zostaną "ożywione" przez iluminacje, którym będzie towarzyszyła wielkoformatowa projekcja.


Dzień później, w sobotę o godzinie 21.45, w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku, rozpocznie się gigantyczne widowisko multimedialne podsumowujące tegoroczną INDUSTRIADĘ. Zatytułowano je „Kobiety grają industrię”. Taniec, akrobacje, mapping, światło, muzyka i 58 artystów wprawią w ruch kopalniane budynki, aby opowiedzieć jeden dzień z życia kobiety. W produkcję zaangażowano między innymi 3 sceny z nagłośnieniem, projektory, ponad 90 reflektorów i kurtynę wodną.
Finałowe widowisko jest wyjątkowe także z innych powodów. Organizatorzy zadbali, aby mogły w nim uczestniczyć zarówno osoby niepełnosprawne ruchowo, jak i te słabo widzące. Dla niepełnosprawnych ruchowo przygotowano specjalną platformę, słabiej widzący będą mogli wypożyczyć słuchawki i korzystać z audiodeskrypcji.
Specjalnie na finał INDUSTRIADY w Rybniku z katowickiego dworca, o godzinie 20.14 ruszy pociąg Kolei Śląskich, który jadąc przez Mikołów, Orzesze, Czerwonkę, Leszczyny i centrum miasta dowiezie pasażerów na dworzec w Rybniku – Niewiadomiu. Powrót pociągu zaplanowano o 23:46.