WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Weekend z Radiem FEST

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

18.05.2018Odkrycia na bytomskim Zamłyniu

Są już pierwsze efekty prac archeologicznych w kościele Świętej Małgorzaty w Bytomiu. Wracamy do tematu, bo towarzyszyliśmy naukowcom w marcu, na starcie badań. Teraz wiemy już, że archeolodzy odkryli groby dziecięce - prawdopodobnie z XIX wieku - a także ceramikę z XII-XIII wieku oraz średniowieczne i nowożytne monety - w tym tak zwane boratynki. Odkopano też kamienne fundamenty poprzedniej świątyni.  Byliśmy na miejscu i oglądaliśmy wykopaliska w towarzystwie Beaty Badury - archeologa z Muzeum Górnośląskiego.
Plik dźwiękowy: A_S_archeo(1).mp3

Jeśli okaże się, że kamienne fundamenty i inne znaleziska to pozostałość nieistniejącego już kościoła romańskiego, będzie to przełomowe odkrycie w tym miejscu - mówią archeolodzy.

- Dzięki wykopaliskom udało się nam dotrzeć do kamiennej konstrukcji., mówi B.Badura. Na razie udało się nam odkryć groby dziecięce, prawdopodobnie z XIX wieku, a w nich okucia trumien i krzyżyki. Podczas prac archeologicznych prowadzonych zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz kościoła, natrafiliśmy, co zrozumiałe w tym miejscu, na duże ilości kości ludzkich, a także na średniowieczną ceramikę i monety , dodaje Beata Badura.

Przypomnijmy, że badania archeologiczne, które od kilku tygodni trwają na terenie kościoła były możliwe dzięki realizacji projektu „Konserwacja i zachowanie zabytkowego kościoła Św. Małgorzaty w Bytomiu”, na którego Werbiści /prowadzący parafię pw. Świętej Małgorzaty/ uzyskali dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji w wysokości prawie 2,3 mln zł.

Całkowity koszt prac wyniesie około 2,4 mln zł, a w jego ramach zostanie wykonana: instalacja centralnego ogrzewania, co wymaga zerwania posadzki wewnątrz kościoła, izolacja fundamentów, naprawa dachu i wieży wraz z odwodnieniem, czyszczenie, naprawa i konserwacja witraży, uzupełnienie ubytków w elewacji obiektu sakralnego, prace konserwacyjne posadzek, ścian i stropów, a także montaż monitoringu wokół kościoła.