WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

09.01.2018Rusza budowa nowego węzła w Piotrowicach

Miasto podpisało umowę z polsko-czeskim konsorcjum firm, które przebuduje ważny węzeł drogowy koło Famuru w dzielnicy Piotrowice. Sprawa dotyczy skrzyżowania ul. Kościuszki (DK 81, zwana również "wiślanką"), oraz niemniej ruchliwej ul. Armii Krajowej. Przebudowa pochłonie ponad 67 mln zł, a pieniądze pochodzą z potężnej - przeszło sześciokrotnie wyższej - puli dofinansowania z Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko". Z tych samych pieniędzy przebudowany zostanie węzeł DK 81 z DK86 w Giszowcu. Prezydent Katowic, Marcin Krupa, opisując zakres robót, podkreśla znaczenie przebudowy dla ruchu tranzytowego i południowych dzielnic miasta....
Plik dźwiękowy: A_S_kosciusz.mp3
Wykonawcy, na plac budowy mają wejść już 10 stycznia. Będą mieć 17 miesięcy na załatwienie sprawy, tak więc nowy węzeł powinien być gotowy w połowie przyszłego roku.

W 2017 r. miasto pozyskało potężne dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko – w sumie 450 mln zł, czyli 85% kosztów kwalifikowanych na dwie inwestycje drogowe – w Piotrowicach i Giszowcu.
Pierwsza to rozbudowa Drogi Krajowej nr 81 (ul. Kościuszki) od węzła autostrady A-4 z DK-86 do budowanego węzła z ul. Armii Krajowej w Piotrowicach.
Drugą z inwestycji jest przebudowa dwóch odcinków dróg krajowych nr 81 (ul. 73. Pułku Piechoty) i 86 (ul. Pszczyńska), stanowiących dojazd do autostrady A4 i znajdujących się na wysokości Giszowca. Na tę inwestycję trwa procedura przetargowa.
Urząd Miasta Katowice wyłonił już wykonawcę przebudowy dróg w  Piotrowicach. Skrzyżowanie będzie budować polsko-czeskie konsorcjum firm IMB-Podbeskidzie z Bielska-Białej oraz M-Silnice z Pardubic. Wykonawcy na plac budowy wejdą 10 stycznia. Będą mieć 17 miesięcy na dokończenie prac. Inwestycja ma kosztować ponad 67,5 mln zł. W przetargu oferty złożyło 8 firm.
Projekt obejmuje rozbudowę odcinka DK 81 (ul. Kościuszki) o długości 1,44 km wraz z budową dwupoziomowego, bezkolizyjnego węzła drogowego na przecięciu z ul. Armii Krajowej. Razem z planowanym skrzyżowaniem w Giszowcu – będą to, bez wątpienia, dwie najważniejsze drogowe inwestycje w Katowicach ostatnich lat. Oba węzły stanowią część głównych arterii komunikacyjnych miasta oraz są jednymi z najbardziej obciążonych ruchem kołowym skrzyżowań w kraju. Inwestycje mają zwiększyć nie tylko przepustowość dróg, ale również bezpieczeństwo.
W opinii specjalistów inwestycja – obok tej w Giszowcu, których łączna wartość przekracza ponad pół miliarda złotych – jest ważnym krokiem w udoskonalaniu transportu w Katowicach, ale też całej aglomeracji. Ich realizacja znacząco podniesie komfort życia mieszkańców Katowic i regionu, niesie ze sobą szereg korzyści i ułatwień.
- Po pierwsze, oddzielimy ruch wewnętrzny od tranzytowego, a po drugie upłynnimy ruch w dwóch wąskich gardłach komunikacyjnych Katowic, z których jedno jest zlokalizowane na skrzyżowaniu autostrady A4 i DK 86 – a więc węźle o największym natężeniu ruchu samochodowego w Polsce. Płynny ruch pojazdów jest bardziej przyjazny środowisku, bo pozwala ograniczyć emisję spalin oraz hałas, a także pozwala zaoszczędzić czas kierowców – mówi prezydent Marcin Krupa.
Ruch lokalny zostanie poprowadzony na istniejącym poziomie ulic, a ich skrzyżowanie ma mieć formę dwupasmowego ronda turbinowego. Poniżej, w ciągu ul. Kościuszki powstanie przejazd przeznaczony dla ruchu tranzytowego.
– Rondo turbinowe to specyficzny rodzaj ronda o dwóch pasach ruchu na obwiedni, na którym potoki ruchu na pasie wewnętrznym i zewnętrznym nie przecinają się, tłumaczy Bogusław Lowak, naczelnik Wydziału Transportu UM Katowice. Pojazdy będą w naturalny sposób kierowane bezkolizyjnie do odpowiedniego wylotu ronda, co przez całkowite wyeliminowanie przeplatania strumieni ruchu zmniejsza ryzyko kolizji. Ma to sprzyjać bezpieczeństwu kierowców.