WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Program nocny

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

08.05.2018Nowe życie starego ratusza

Dobre wieści ws. dawnego ratusza Hajduk Wielkich w Chorzowie Batorym. Miastu udało się przejąć zabytkowy obiekt przy ulicy Ratuszowej, który przez prawie 20 lat niszczał w prywatnych rękach.  Chorzów odkupił budynek , a za chwilę odda go w dzierżawę Fundacji Giesche - tej samej, która ożywiła budynki katowickiej Fabryki Porcelany. Rafał Wyszyński, prezes Fundacji - zapowiedział już nową przyszłość ratusza w Batorym...
Plik dźwiękowy: A_S_giesche.mp3

Na plany zagospodarowania ratusza przez dzierżawcę muszą się jeszcze zgodzić chorzowscy radni. Inwestor chce zabrać się do roboty jeszcze w tym roku i wydać na rewitalizację obiektu ok. 20 mln zł. Co ciekawe, niemal od samego początku prac, do ratusza będą mogli zaglądać mieszkańcy.
- Dawny ratusz Hajduk Wielkich nie miał szczęścia do właścicieli. Kolejni inwestorzy szybko tracili zainteresowanie obiektem, brakowało im funduszy, a przede wszystkim pomysłu na to miejsce, przypomina prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. Brak remontów miał fatalny wpływ na stan budynku.  W ostatnich latach udało się wymóc na właścicielach jedynie remont dachu. Prace wykonano przy wsparciu finansowym miasta. Sytuacja zmieniła się w 2017 r., kiedy nowy właściciel rozpoczął negocjacje z miastem w sprawie sprzedaży obiektu. Transakcje o wartości ponad 2,7 mln zł sfinalizowano pod koniec kwietnia 2018r.  
Przyszłym dzierżawcą zabytkowego gmachu zostamnie fundacja Giesche.

- Kiedy kilka lat temu przejmowaliśmy budynki Fabryki Porcelany, to wszystkie były w fatalnym stanie: bez prądu, wody i internetu. Dzięki ciężkiej pracy udało nam się zamienić to miejsce w kultowy adres, gdzie odbywają się spotkania, wydarzenia, a swoją siedzibę mają m. in. agencje kreatywne, galerie sztuki i showroomy. To rozwiązanie chcielibyśmy powtórzyć w ratuszu w Chorzowie Batorym, tłumaczy Rafał Wyszyński, prezes Fundacji Giesche. Jest już list intencyjny dotyczący współpracy.

Neobarokowy gmach mieszczący się przy ul. Ratuszowej 3 w Chorzowie Batorym został wzniesiony w latach 1909-1911 jako siedziba naczelnika gminy Bismarckhütte. Po przyłączeniu tych terenów do II Rzeczypospolitej powrócono do historycznej nazwy Wielkie Hajduki, a sam gmach do 1939 r. stanowił siedzibę władz starostwa świętochłowickiego. Po 1948 roku budynek został przejęty przez Skarb Państwa. Wtedy swoją siedzibę znalazły tam kolejno Milicja Obywatelska, a następnie Policja. Od kilkunastu lat gmach pozostawał w rękach prywatnych.