WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Program nocny

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

20.02.2018Niezapłacone nadwykonania

Pięć szpitali w województwie śląskim walczy o pieniądze ( w sumie 7,5 mln zł) za leczenie i opiekę nad pacjentami, za które nie dostały pieniędzy z Narodowego Funduszu Zdrowia. To tak zwane nad wykonania. Sprawa dotyczy placówek w  Bielsku-Białej, Jastrzębiu, Sosnowcu i Bystrej oraz szpitala zakaźnego w Chorzowie. Z ramienia Zarządu Województwa Śląskiego informował o tym wicemarszałek Michał Gramatyka....
Plik dźwiękowy: A_S_nadwykon.mp3

Jak mówił:  - Rzecz jasna jesteśmy z Narodowym Funduszem Zdrowia w stałym kontakcie. Na razie spotkaliśmy się z odmową spłaty całości nadwykonań. Różnica między naszymi stanowiskami to 7,5 mln zł. I teraz o taką pulę walczymy. Mam nadzieję, że uda się znaleźć kompromis, siadając przy jednym stole. W przeciwnym razie sprawa trafi do sądu. Wtedy szpitale mogą podpisać ugodę z NFZ, ale bez zrzekania się z należnych im środków. Walczymy tak naprawdę o swoje. Przecież to nie są pieniądze rządowe, to nie są pieniądze z NFZ. To pieniądze nas wszystkich - podatników, tłumaczy M. Gramatyka.
Zaległości dotyczą ubiegłego roku - okresu, w którym nie było jeszcze sieci szpitali. Najwięcej do stracenia ma placówka w Jastrzębiu ale i sosnowiecka "święta Babara". Jednak dziurę w budżecie ciężko będzie zasypać również szpitalowi wojewódzkiemu w Bielsku jak i specjalistom z Bystrej.

- Patrząc na dane, rok do roku nawet o 1000% wzrosła zachorowalność na wirusowe zapalenie wątroby typu A, co w oczywisty sposób odzwierciedla liczbę przyjęć w naszym szpitalu, mówi Janusz Szymanowski, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Chorzowie i zwraca uwagę nie tyle na zaległości płatnicze, o ile  na pewną logiczną zasadę, która dotyczy przyjmowania pacjentów z chorobami zakaźnymi z innych placówek...
Plik dźwiękowy: A_S_nadwykon1.mp3
NFZ tłumaczy, że w minionym roku, na bieżąco co miesiąc lub kwartał regulował płatności dla placówek medycznych. 95% wszystkich jednostek podpisało umowy (88% placówek "wojewódzkich"). Teraz w Funduszu rok już został "zamknięty" więc 5 szpitalom pozostaje prawdopodobnie tylko droga sądowa.
To chyba ostatni raz, kiedy nad wykonania za poprzednie 12 miesięcy spędzają sen z powiek szefom placówek medycznych. Nie będzie już corocznych dyskusji z NFZ w sprawie przekazania konkretnej puli pieniędzy, bo nastała sieć szpitali i system ryczałtów.