WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Program nocny

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

12.02.2018Nie truj sąsiedzie!

Z inicjatywy Zarządu woj.Śląskiego ruszyła akcja pod hasłem „List do sąsiada”. To kolejna odsłona walki z niską emisją w regionie. Pomysł polega na wysłaniu listu do osoby, o której wiemy, że zanieczyszcza powietrze, spalając w piecu np. śmieci czy podłej jakości opał.  Ponieważ często brakuje nam odwagi, żeby wprost powiedzieć sąsiadowi, że nas truje, można anonimowo wrzucić mu do skrzynki list z upomnieniem. Marszałek Województwa Śląskiego, Wojciech Saługa...
Plik dźwiękowy: A_S_list.mp3

To kolejny sposób uświadomienia ludziom, że palenie śmieci, mebli, ubrań, a także mułu, flotu, węgla brunatnego czy wilgotnego drewna uwalnia do powietrza dużą ilość niebezpiecznych substancji, które są groźne dla środowiska, ale przede wszystkim dla naszego zdrowia. List ma zachęcić do refleksji i uświadomić, że palenie złej jakości paliwem nie jest anonimowe i będzie piętnowane m.in. w ten sposób.
Głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza w województwie są pyły zawieszone PM10, pochodzące z gospodarstw domowych.
 

- Niska emisja nie bierze się znikąd, dlatego tak istotna jest edukacja u podstaw, pokazywanie sąsiadom, jak wiele szkody wyrządza nam wszystkim ich nieodpowiedzialne zachowanie. Wszyscy możemy włączyć się do działań związanych z walką ze smogiem w naszym otoczeniu. podkreśla marszałek Saługa.

Od 1 września 2017 r. obowiązuje uchwała antysmogowa, która wprowadza na obszarze woj. śląskiego ograniczenia w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. W zeszłym roku rozpoczęły się także działania edukacyjne, które były realizowane w ramach kampanii „Mogę zatrzymać smog”. Materiały edukacyjne są do pobrania ze strony: powietrze.slaskie.pl.