WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

MARCIN GODZIK-Weekend z Radiem FEST

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

31.01.2018Neon jak zwiastun zmian

Kilkunastometrowej długości neon pojawił się na gmachu Miasta Ogrodów przy placu Sejmu Śląskiego w Katowicach. Jego treść pozwala upewnić się jaką nazwę nosi teraz dawne Górnośląskie Centrum Kultury. Iluminacja jest też wyraźnym sygnałem, że obiekt będzie się powoli zmieniał.... Mówi Łukasz Kałębasiak z Miasta Ogrodów...
Plik dźwiękowy: A_S_neon.mp3
Po przebudowie podcieniów gmachu przy placu Sejmu Śląskiego, przyjdzie też w końcu pora na jego wnętrze. Dawne Centrum Kultury potrzebuje kapitalnego remontu i unowocześnienia, bo jego aranżacja, stylizacja i wyposażenie  - jeśli spełniają jakieś standardy, to najwyżej te, które obowiązywały na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku.


Szczegóły: neon zawisł w podcieniach Miasta Ogrodów na Placu Sejmu Śląskiego w Katowicach. To pierwszy etap rewitalizacji podcieni legendarnego „Pałacu Grudniowego”. Odręczny napis „Katowice Miasto Ogrodów”, długi na 12 m i wysoki na prawie 1,5 m, zaprojektowali dizajnerzy z katowickiej pracowni Grupa KMK. Neon zawieszony jest pod charakterystycznym czołem gmachu Miasta Ogrodów i widać go z każdego punktu Pl. Sejmu Śląskiego. Z podcieni zniknęła system ekspozycji banerów reklamowych, dzięki czemu fasada budynku odzyskała oryginalny wygląd, a ze schodów prowadzących do instytucji, gdzie mieszczą się sale koncertowe, miejsca warsztatowe (m.in.: Muzykodrom), klub Strefa Centralna i Jazzclub Hipnoza czy Teatr Korez, roztacza się widok na cały Pl. Sejmu Śląskiego.

 


- Neon jest dopiero pierwszym etapem rewitalizacji podcieni Miasta Ogrodów. Chcemy oddać tę przestrzeń mieszkańcom i wykorzystać jej ogromny potencjał. Do czerwca powinna być gotowa scena 360 stopni, oraz dodatkowa, mobilna widownia. Dzięki temu podcienia będą żyły nie tylko w czasie festiwalu Ogrody Dźwięków czy Letniego Ogrodu Teatralnego, zapewania Piotr Zaczkowski, dyrektor Katowice Miasto Ogrodów - Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek.