WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Weekend z Radiem FEST

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

27.04.2018Naklejki "ratunkowe" na rogatkach

Ruszyło znakowanie przejazdów kolejowych. To kampania na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa w takich miejsach. U nasady szlabanów umieszczana jest jaskrawa nalepka z indywidualnym numerem danego obiektu i numerami telefonów, pod które należy dzownić, gdy dojdzie do groźnej sytuacji, mówi dyrektor Daniel Dygudaj z Zakładu Linii Kolejowych w Sosnowcu...
Plik dźwiękowy: A_S_przejazdy.mp3
Przykład? Samochód ciężarowy staje na torach pomiędzy barierami. Awaria. Wielkiego pojazdu nie da się zepchnąć z torowiska. Kierowca dzwoni więc albo na 112 albo na inne  numery, podane na nalepce, umieszczonej w widocznym punkcie na przejeździe. Odczytuje też numer tego miejsca. Operator alarmuje służby kolejowe, a te natychmiast wstrzymują ruch pociągów przez przejazd, na którym doszło do zdarzenia.


W sumie, na Śląsku oznakowanych w ramach akcji zostanie 1007 przejazdów. Tam gdzie są rogatki, naklejka pojawi się na obudowie napędu szlabanów. Na przejeździe bez zapór, informacja umieszczona będzie na "krzyżu św. Andrzeja".  W ubiegłym roku w województwie Śląskim doszło do 13 wypadków na przejazdach kolejowych. Jedna osoba zginęła a jedna została ranna. W pierwszym kwartale br. jest gorzej - w trzech wypadkach zginęły dwie osoby. 

W całej Polsce oznakowanych będzie 14 tysięcy przejazdów.