WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Weekend z Radiem FEST

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

02.01.2018Metropolia działa więc...

360 mln zł jest do zagospodarowania w pierwszym roku funkcjonowania Górnośląsko - Zagłębiowskiej Metropolii. Jak wykorzystane zostaną te pieniądze ? Pierwsze efekty już odczuwamy. Jeszcze w "starym" roku pytaliśmy o to szefa metropolii, Kazimierza Karolczaka.  
Plik dźwiękowy: A_S_karol(2).mp3

Przypomniał, że podstawowa sprawa to usprawnienie transportu zbiorowego. Jest już wspólny bilet i ujednolicona taryfa u trzech operatorów działających naterenie aglomeracji, są darmowe przejazdy dla dzieci do lat 16. Mieszkańcy gmin, korzystających z pasażerskiej obsługi KZK GOP i MZKP Tarnowskie Góry mogą liczyć w niektórych przypadkach na niższe ceny biletów.


Niezależnie od tego metropolia chce się przymierzać  w tym roku do wdrażania w komunikacji pojazdów elektrycznych, sieci stacji ładowania e-samochodów, kolei metropolitalnej czy ujednolicenia systemu wypożyczalni rowerów.
Kontynuowane będzie zadanie, realizowane w minionych latach przez Górnośląski Związek Metropolitalny, polegające na "hurtowym" zakupie prądu dla wszystkich gmin. Mówi się o jego rozwinięciu o zakup gazu.
Z drobniejszych spraw, Metropolia przejmie najprawdopodobniej znak graficzny po GZM. Poza tym gminy muszą dogadać się jeszcze co do krótkiej, "marketingowej" nazwy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.