WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

13.06.2018Mediateka - czas otwarcia

Mieszkańcy Sosnowca, Zagłębia, ale i całej metropolii, za kilka dni bedą mieli do dyspozycji kolejną nowoczesną bibliotekę,  a dokładniej..... mediatekę. Zbiory będą tam udostępniane  zarówno klasycznie - z ręki do ręki - jak i z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, mówi dyrektor placówki Elwira Kabat-Georgijewa. I podaje przykłady wyjątkowych rozwiązań...
Plik dźwiękowy: A_S_media.mp3

W skrócie  - sosnowiecka mediateka to 200 tysięcy książek, 3 tysiące audiobooków, ponad 100 gier planszowych i dziesiątki gier na konsole. Do tego, w użyciu, okulary wirtualnej rzeczywistości oraz robot Jimu, który nauczy dzieci podstaw programowania. Będzie kino letnie, automat do wydawania książek zamówionych w internecie i zaciszne miejsca do odłuchu muzyki czy przejrzenia filmu. Mediateka wzniesiona kosztem ponad 20 mln zł mieści się w Sosnowcu przy ulicy Kościelnej.  
Przez wiele lat, w wybudowanym w latach 70. ub.wieku obiekcie, oprócz biblioteki mieściło się Kolegium Języka Biznesu Uniwersytetu Śląskiego, które w 2008 r. przeniosło się do nowego, wzniesionego przez miasto, budynku przy ul. Grota-Roweckiego.  Od 9 lat jedynym gospodarzem obiektu jest sosnowiecka Miejska Biblioteka Publiczna. Teraz budynek przeszedł gruntowną przebudowę i z dotychczasowego obiektu pozostał jedynie szkielet konstrukcji.


17 czerwca, po trwającej ponad 1,5 roku gruntownej modernizacji, Zagłębiowska Mediateka  szeroko otworzy drzwi, by ponownie służyć mieszkańcom. Obiekt ma 6,5 tys. m2 powierzchni, a  oprócz tradycyjnych wypożyczalni, czytelni i magazynów zbiorów,  nowocześnie wyposażone agendy multimedialne, dział zbiorów regionalnych Zagłębiana oraz kolorowy Świat Nauki i Fantazji, który swe usługi adresuje do dzieci.

Ponadto: usytuowana tuż pod świetlikiem Oranżeria Kulturalna, wielofunkcyjna aula, Galeria, pasaż i dziedziniec z tarasem. Jeszcze przed wejściem, dzięki głośnikom kierunkowym czytelnicy będą mogli odsłuchać fragmenty wybranych audiobooków.

Po raz pierwszy, mieszkańcy będą mogli odwiedzić Zagłębiowską Mediatekę 17 czerwca.