WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

30.04.2018Łąki miejskie zamiast trawników

W kilku miejscach w Katowicach posiane zostaną w tym roku kwietne łąki. Przy Rynku zakwitnie Łąka Centralna, stworzona we współpracy z Fundacją Łąka i z udziałem mieszkańców.  

- Trawniki są nudne. A łąki, nie dość, że cieszą oko to jeszcze oczyszczają powietrze i glebę z zanieczyszczeń, kumulują wilgoć, dają schronienie pszczołom i innym zapylaczom. Istotnym walorem łąk w miastach jest też brak potrzeby nawadniania i regularnego koszenia, co przekłada się na oszczędności finansowe i korzyści ekologiczne, mówi Karol Podyma z Fundacji Łąka, która sianie łąk testowała wcześniej m.in. w Warszawie i Krakowie. W tym roku po raz pierwszy będą współpracowali z Urzędem Miasta w Katowicach.

- Mimo, że udział terenów zielonych i wód w ogólnej powierzchni Katowic przekracza 51%, cały czas szukamy sposobów na to, żeby wprowadzać więcej zieleni do centrum miasta, mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Jednym z nich może być sianie łąk kwietnych.

We współpracy z Fundacją Łąka wysiano już Łąkę Centralną. Na  terenie o powierzchni 380 m2, oomiędzy ulicami Piotra Skargi i Franza Wincklera, zakwitną polne kwiaty. W związku z tym, że pod ziemią dość płytko położona jest infrastruktura techniczna, teren przygotował dodatkowo Zakład Zieleni Miejskiej.

Mieszanka nasienna, wykorzystana do stworzenia „Łąki Centralnej” w Katowicach, to kilkadziesiąt rodzimych gatunków roślin kwiatowych. W pierwszym roku zakwitnie mak polny, chaber bławatek, kąkol polny oraz kilka innych jednorocznych chwastów, niegdyś bardzo popularnych w uprawach zbóż, a obecnie zanikających z powodu powszechnej chemizacji rolnictwa. Kolejne lata na łące zdominują wieloletnie gatunki kwiatów, m.in.  złocień właściwy (margaretka) oraz uwielbiany przez pszczoły żmijowiec zwyczajny czy dzika marchew.

Kolejne łąki mają powstać przy ul. Uniwersyteckiej, na pasach zieleni na Skwerze Przyjaciół z Miszkolca (dawniej nazywanym „Sokolską Łąką” przy ul. Sokolskiej) i na wysokości „niebieskich bloków” (Koszutka). Do tego teren przy rondzie na osiedlu Paderewskiego.