WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Program nocny

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

07.03.2018Korekty w rozkładach Kolei Śląskich

Najwięcej utrudnień czeka pasażerów z okolic Dąbrowy Górniczej, Bielska-Białej i Cieszyna. Wprowadzone zostaną dodatkowe postoje oraz przyspieszone autobusy.  Powód? Prace remontowo-modernizacyjne prowadzone przez PKP Polskie Linie Kolejowe. W obecnym rozkładzie jazdy nastąpią jeszcze trzy tzw. korekty. Kolejna 10 czerwca.
Koleje Śląskie wraz z Woj.Śląskim jako organizatorem przewozów zareagują też na kłopoty PKS Lubliniec, wprowadzając cztery nowe pociągi.

GŁÓWNE UTRUDNIENIA

S1 (Częstochowa - Katowice - Gliwice): czasowa zastępcza komunikacja autobusowa oraz dodatkowe postoje pociągów przyspieszonych i współpraca z PKP IC przy honorowaniu biletów. Utrudnienia będą związane przede wszystkim z budową przejścia podziemnego w Ząbkowicach oraz pracami pomiędzy stacją Dąbrowa Górnicza Ząbkowice a stacją Będzin. Z tego względu za część pociągów na linii S1 będzie obowiązywać zastępcza komunikacja autobusowa. W pierwszym etapie robót (12 - 23 marca) - będzie to dotyczyć odcinka Dąbrowa Górnicza Ząbkowice - Dąbrowa Górnicza, a w kolejnym  (17 kwietnia - 8 maja)- odcinka Dąbrowa Górnicza Ząbkowice – Będzin Ksawera.
 

- Aby maksymalnie zniwelować niedogodności spowodowane remontami, część pociągów przyspieszonych będzie mieć dodatkowe postoje pomiędzy Dąbrową Górniczą Ząbkowicami a Będzinem, tłumaczy Magdalena Iwańska z Kolei Śląskich. - Będzie też kolejne porozumienie z PKP IC o wzajemnym honorowaniu biletów, żeby podróżni mieli możliwość skorzystania również z innych pociągów, dodaje.

S5 (Katowice – Bielsko-Biała – Żywiec – Zwardoń): czasowa zastępcza komunikacja autobusowa oraz dodatkowe autobusy przyspieszone.  Od 17 kwietnia do 28 maja całkowicie wstrzymany zostanie ruch pociągów na odcinku Bielsko-Biała Główna - Łodygowice. W godzinach szczytowych przewidziane są autobusy ekspresowe zapewniające przejazd między Bielskiem-Białą a Żywcem bez zatrzymania.
Ze względu na te prace od 28 kwietnia do 27 maja pociąg Ornak do Zakopanego będzie kursował trasą okrężną przez Kozy, Kęty, Andrychów, Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską, Lanckoronę i Suchą Beskidzką Zamek (bez wjazdu do Suchej Beskidzkiej).

S58 (Czechowice Dziedzice– Cieszyn): zastępcza komunikacja autobusowa. Całkowite wstrzymanie ruchu nastąpi na odcinku Zebrzydowice- Cieszyn. Od 7 maja do 9 czerwca za wszystkie pociągi pomiędzy tymi stacjami będą kursować autobusy.

S71 (Katowice – Rybnik – Chałupki – Bohumin). Przez kilka dni (24-28 marca) - zastępczą komunikację autobusową będzie można spotkać również na odcinku Chałupki – Bohumin. Z kolei 17 i 18 maja pociągi do Bohumina będą kursować objazdem przez stację Bohumin Vrbice.

Jedną z najważniejszych nowości będzie zwiększenie liczby połączeń na linii S13 (Lubliniec – Częstochowa). Od 11 marca podróżni w tej relacji będą mieli do dyspozycji cztery nowe pociągi, z czego jeden pozwoli na bezpośredni przejazd z Częstochowy do Oświęcimia. Koleje Śląskie wraz z Województwem Śląskim wprowadzają dodatkowe połączenia na tej linii, by w miarę możliwości zwiększyć dostępność do transportu publicznego po likwidacji PKS Lubliniec. Nowe połączenia mogą być również alternatywą dla kierowców podczas planowanego remontu Drogi Krajowej 46.

- Na tyle, na ile jest to możliwe staramy się podczas korekt rozkładu jazdy realizować również zmiany wnioskowane przez podróżnych. Tym razem będzie to poprawienie skomunikowania pociągu wyjeżdżającego z Tarnowskich Gór do Katowic z pociągiem z Wielunia Dąbrowy, mówi M.Iwańska. - Natomiast z myślą o podróżnych, którzy muszą dojechać do pracy w dni pomiędzy wolnym 1 i 3 maja, rozszerzamy terminy kursowania niektórych pociągów o dni: 30 kwietnia oraz 2 i 4 maja, dodaje.

Wg informacji przewoźnika, w obecnym rozkładzie jazdy, oprócz najbliższej, wprowadzone zpstaną jeszcze trzy tzw. korekty. Wszystkie wynikają z konieczności dostosowania się do remontów i prac prowadzonych na torach. Wśród planów modernizacyjnych PKP PLK SA na kolejne kilkanaście miesięcy przewidywane są m.in. prace na odcinku Węgierska Górka – Żywiec, przebudowa układu torowego w obrębie stacji Częstochowa, Poraj i Myszków czy prace na odcinku Rybnik – Sumina – Nędza. Dzięki realizacji tych planów możliwe będzie zwiększenie prędkości jazdy pociągów – w przypadku linii S1 możliwe jest podniesienie prędkości nawet do 160 km/h. Istotne skrócenie czasu jazdy powinno nastąpić również na linii S5 (Katowice – Bielsko Biała – Żywiec – Zwardoń). Wg zapowiedzi, szybciej pojadą również pociągi z Katowic do Zakopanego.