WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Weekend z Radiem FEST

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

16.01.2018Jak ratować spod lodu?

Poniedziałkowe wydarzenia w Rudzińcu, gdzie lód na stawie załamał się pod nastolatkiem, który po ponadgodzinnym przebywaniu w wodzie, w ciężkim  stanie trafił do szpitala, skłaniają do przypomnienia podstawowych zasad niesienia pomocy w takich sytuacjach.

 

Arkadiusz Labocha ze Straży Pożarnej w Chorzowie zaleca błyskawiczne wezwanie służb ratunkowych. Sami też możemy podjąć próbę pomocy.... Byle z zachowaniem odpowiednich zasad..


Plik dźwiękowy: A_S_lod.mp3
Mówiąc krótko: rzucamy tonącemu kurtkę, szalik, gałąź, cokolwiek co może posłużyć podparciu lub wyciagnięciu go z opresji. Jeśli ratownik wchodzi na lód, to nigdy w pozycji stojącej. Kładzie się z szeroko rostawionymi rękami i nogami, żeby maksymalnie zwiększyć powierzchnię styku z "niepewnym" lodem. Nie podaje ręki ratowanemu. Robi to z wykorzystaniem sznura, kija, deski, szalika itp. tak, aby w razie zagrożenia samemu mógł się ratować.

Gdy ratowany człowiek jest już na brzegu, dalsze postępowanie zależy od jego stanu. Jeśli nie ma tętna i oddechu, najważniejsze jest podjęcie resuscytacji i to aż do przyjazdu ratowników. Gdy funkcje życiowe są zachowane, trzeba zrobić wszystko, aby nie doprowadzić do nadmiernego wychłodzenia organizmu.