WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Weekend z Radiem FEST

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

19.06.2018Groźne odurzenie, trudna walka

Dopalacze w ofensywie - właściwie nie ma już tygodnia, aby policja nie odbierała zgłoszeń o przypadkach zatrucia substancjami, które są o tyle niebezpieczne, że nie wiadomo jaki mają skład.  Dlatego lekarze w skrajnych przypadkach mają poważne problemy z pomocą osobom zatrutym takimi środkami.

Najczęściej dopalaczy używają osoby młode, nawet dzieci w wieku szkolnym. Dlatego, aby zapobiegać dramatycznym sytuacjom, bardzo ważna jest czujność rodziców i opiekunów  - policja wystosowała w tej sprawie specjalny apel, wskazując m.in. symptomy , które powinny wzbudzić ich niepokój....
Plik dźwiękowy: A_S_apel.mp3
Magdalena Wiśniewska ze Śląskiej Policji przypomina, że tu gra idzie  o zdrowie i życie dzieci, które najczęściej nie zdają sobie sprawy z zagrożenia. Zatrucia dopalaczami leczy się bardzo trudno, a walka z procederem handlu takimi substancjami przypomina walkę z wiatrakami. Tym bardziej, że zorganizowany, dopalaczowy interes przenosi się z konwencjonalnych sklepów do internetu.


Na co powinno się zwrócić uwagę, co powinno zaniepokoić rodzica /opiekuna
Uwagę rodzica/opiekuna powinny wzbudzić:
- wygląd oczu (zaczerwienione spojówki lub brzegi powiek, łzawienie, opadnięcie powieki, nadmierne rozszerzenie lub zwężenie źrenic, powolna reakcja źrenic na światło, oczopląs przy wpatrywaniu się w stały punkt);
 - złe samopoczucie, brak chęci do życia, depresja;
 - stany euforyczne, gadatliwość a następnie otępienie i apatia;
 - zmiana nawyków żywieniowych - brak apetytu lub objadanie się;
 - kłopoty w szkole, wagary, pogorszenie ocen;
 - próby wyłudzania lub podbieranie pieniędzy na nieokreślone wydatki;
 - nieuzasadnione ataki złości, agresji;
 - wychodzenie z domu na krótko, poprzedzone dzwonkiem domofonu lub telefonem od nieznanej osoby;
 - wprowadzenie do słownictwa nowych zwrotów, często niezrozumiałych dla dorosłych, tzw. slangu narkotykowego;
 - pojawienie się w domu nowych akcesoriów, typu lufki, sreberka, małe woreczki z zamknięciem strunowym, tzw. dilerki, itp.;
 - zmiana zapachu ciała.

Do najczęściej spotykanych skutków pojawiających się w trakcie i po zażyciu tzw. dopalaczy możemy zaliczyć:
-    bóle głowy, migrena;
-    kołatanie serca (przyspieszone tętno często sięgające 200, duszności, ból w klatce piersiowej;
 -   agresja, zaburzenia koordynacji ruchowej, drżenie rąk;
 -   nudności, wymioty, biegunka;
 -   zmęczenie, osłabienie, brak zdolności koncentracji;
 -   reakcje alergiczne;
 -   myśli samobójcze, omamy;
 -   napady leku, halucynacje;
 -   nadmierna wrażliwość na dźwięki i światło.
Jak należy się zachować, co robić, jeśli na podstawie obserwacji zrodzi się podejrzenie, że dziecko zażywa narkotyki/tzw. dopalacze?
-    Po pierwsze, nie należy reagować zbyt gwałtownie. Złość lub próby rozwiązania siłowego mogą spowodować gwałtowne reakcje, zwłaszcza, jeśli niedawno przyjęło środek odurzający (atak serca,  silny atak paniki, duszności).  
-    Jeśli  dziecko jest uzależnione, należy motywować je do leczenia i poszukać sprawdzonego ośrodka, jeśli będzie gotowe na leczenie. Najlepiej najpierw wysłuchać, co młody człowiek ma do powiedzenia, starając się zrozumieć jego trudności i problemy. Groźby i kary przynoszą krótkotrwałe i powierzchowne rezultaty. Konieczne jest zdobycie zaufania dziecka oraz nawiązanie z nim lepszego kontaktu.
-    Aby  rozwiać podejrzenia, że dziecko być może sięga po narkotyki, można wykonać odpowiednie badania. Do przeprowadzenia odpowiednich testów wystarczy próbka moczu lub śliny, które można zbadać przy pomocy specjalistycznych narkotesterów, które są dostępne w aptekach stacjonarnych lub w Internecie.
 -   Niestety, w przypadku tzw. dopalaczy, ich wykrycie w organizmie, tym bardziej konkretnej psychoaktywnej substancji, nie jest tak łatwe do stwierdzenia, gdyż skład tzw. dopalaczy jest nieznany i ulega modyfikacjom.