WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Weekend z Radiem FEST

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

23.08.2018Czarna środa w górnictwie

Środa była wyjątkowo dramatycznym dniem pod względem wypadków w zakładach wydobywczych na Śląsku. Raportują na ten temat służby wojewody.  Kolejno: o godzinie 06.45 w KWK "Murcki-Staszic" w Katowicach śmiertelnemu wypadkowi uległ 49.letni górnik. Do zdarzenia doszło w przekopie odstawczym do poziomu 500 m. Pracownik obsługujący przenośnik taśmowy, podczas kontroli, został pochwycony i wciągnięty przez będącą w ruchu taśmę.

Około trzech godzin później w tym samym zakładzie, w wyniku silnego wstrząsu (E=7,0 x 10^5J) doszło do wypadku zbiorowego. Epicentrum zlokalizowano w pokładzie 510 na poziomie 900 m. 7 pracowników doznało obrażeń. Dwóch, ze stłuczeniami głowy zostało na obserwacji w szpitalu, natomiast pięciu, po zaopatrzeniu medycznym wróciło do domów.

Również w środę, o godzinie 21.38, w kopalni "Knurów - Szczygłowice” Ruch Knurów, miał miejsce wypadek śmiertelny. Jak informuje komunikatc Cetrum Zarządzania Kryzysowego, 30-letni maszynista lokomotywy, na poziomie 850 m, wychylił się z kabiny i został dociśnięty do obmurza tamy wentylacyjnej.

Przyczyny i okoliczności zaistniałych wypadków badają Okręgowe Urzędy Górnicze w Katowicach i Gliwicach pod nadzorem Wyższego Urzędu Górniczego.