WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Weekend z Radiem FEST

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

25.04.2018Elektroniczne L4 tuż tuż...

Do końca roku wydłużony zostanie obowiązek gotowości do wystawiania elektronicznych L4 . Stosowna procedura, zmieniająca termin wprowadzenia e-zwolnień lekarskich (eZLA) została już wdrożona, a trzeba w tym celu skorygować ustawę. Rzecz w tym, aby dla lekarzy i placówek medycznych było więcej czasu na wprowadzenie i przyswojenie  zmian w systemach informatycznych. Dzięki nim, tak zwane L4, przekazywane będzie wprost z komputera lekarza do ZUS, a dowie się o tym niemal natychmiast również pracodawca osoby na zwolnieniu. 

Izabela Kurczyńska - dyrektor chorzowskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wskazuje podstawowe zalety takiego rozwiązania...
Plik dźwiękowy: A_S_zla.mp3
- dla lekarzy, unikanie pomyłek i uciążliwe wprowadzanie korekt połączone z "krążeniem" dokumentów;
- dla płatników-pracodawców, niemal natychmiastowa po wystawieniu  dokumentu, informacja o przyczynach i terminie nieobecności pracownika;
- dla ubezpieczonych -pracowników, wyeliminowanie konieczności dostarczenia zwolnienia pracowdawcy w ściśle określonym czasie. Wszystko dzieje się niejako "samoczynnie".
Tak naprawdę elektroniczne zwolnienia lekarskie funkcjonują już od początku 2016 roku, jadnak ich upowszechnianie idzie dość opornie. Przykładowo, w kwietniu (1-18 IV br.), w skali kraju, tylko co czwarte L4 zostało wystawione w ten sposób, a co piąty lekarz upoważniony do ich wystawiania - robi to elektronicznie.