WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Program nocny

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

23.04.2018EKUZ przed... odlotem

Pasażerowie wybierający się na majówkę z  Katowice Airport będą mogli odebrać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) tuż przed odlotem. Do piątku (27 IV) w godz. 10.00-14.00 mobilne stanowisko Śląskiego NFZ ponownie stanie na parterze części ogólnodostępnej terminalu B pyrzowickiego lotniska.

W ub.roku podczas trzydniowego dyżuru, pracownicy Śląskiego oddziału NFZ wydali Europejskie Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego ponad 700 podróżującym. Dla pasażerów była to okazja do  uzupełnienia bagażu o ważny dokument.
 
Jak mówi Jerzy Szafranowicz, dyrektor Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w  Katowicach, EKUZ zapewnia poczucie komfortu i bezpieczeństwa: jeśli będziemy zmuszeni skorzystać z pomocy medycznej podczas pobytu w  krajach UE/EFTA i wylegitymujemy się kartą, zostaniemy potraktowani tak jak osoby ubezpieczone danego państwa. Co więcej, za  udzielone świadczenia nie powinniśmy być obciążeni kosztami innymi niż koszty, które zgodnie z  ustawodawstwem tego państwa ponoszą pacjenci, dodaje dyrektor.
 
Wyruszający w podróż, pasażerowie Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach mogą odebrać EKUZ w stanowisku śląskiego NFZ, które stanie w Terminalu B. Wystarczy wypełnić wniosek, okazać dowód osobisty lub paszport, potwierdzić uprawnienia do korzystania ze świadczeń i można pobrać kartę.


 
- Ostatni tydzień kwietnia br. to bardzo dobry czas na realizację tego przedsięwzięcia, ponieważ właśnie wtedy startuje większość z ponad 65 tras czarterowych dostępnych w tym roku z Katowice Airport, mówi Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego. I dalej: (...) z możliwości odebrania karty skorzystają nie tylko pasażerowie, ale także znaczna część z ponad 3 tys. pracowników zatrudnionych w 50 firmach i instytucjach państwowych, które funkcjonują na terenie pyrzowickiego lotniska.

Katowice Airport jest jednym z największym polskich portów regionalnych. W zeszłym roku obsłużono tu ogółem prawie 3,9 mln pasażerów. W tym roku, dzięki siatce połączeń obejmującej ponad 120 kierunków regularnych i czarterowych, wynik powinien być znacząco poprawiony.
 
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego potwierdza prawo osób ubezpieczonych w  Narodowym Funduszu Zdrowia do korzystania z opieki medycznej w  krajach Unii Europejskiej i  Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (Lichtensteinie, Szwajcarii, Norwegii i  Islandii) na  takich samych zasadach, na jakich leczą się mieszkańcy tych krajów. EKUZ uprawnia do otrzymania świadczeń medycznych niezbędnych podczas pobytu czasowego. W 2015 r. Śląski OW NFZ wydał w  sumie prawie 432 tys. EKUZ, w 2016 r. - 473 tys., a  w  2017  r. już ponad 539 tys.