WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

25.01.2018Dronami w smog

Katowice wspólnie z Gliwicami oraz Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla oraz jedną ze specjalistycznych firm (Flytronic z Gliwic) rozpoczęły kilkutygodniowe testy dronów pomagających wykryć przypadki łamania przepisów antysmogowych. Mariusz Sumara z katowickiej Straży Miejskiej wytłumaczył nam jak wyglądają testy i jakie możliwości mają wykorzystywane urządzenia.
Plik dźwiękowy: A_S_dronowo.mp3

Strażnicy pochwalili się, że już w pierwszej godzinie testów wystawili mandat - 500 zł za kopcenie i smrodzenie. Docelowo drony miałyby skanować znaczne obszary miasta informując operatora o prawdopodobnym wykorzystaniu niedozwolonego paliwa. Dodajmy, że drony nie zakończyły jeszcze testowych przelotów między katowickimi kominami. Kiedy znowu się pojawią i w której części miasta - to tajemnica.

Stworzony przez śląskich inżynierów system obserwacyjny FlyEye został wdrożony w Polskich Siłach Zbrojnych, a jego skuteczność potwierdzona została podczas misji zagranicznych. Doświadczenia zdobyte m.in. w wojskowości mają pomóc stworzyć narzędzie wspierające samorządy w walce z niską emisją.

Testowane urządzenia umożliwiają prowadzenie zdalnego pomiaru zanieczyszczeń pod kątem spalania odpadów i niedozwolonych substancji, np. plastikowych butelek. Dodatkowo czujniki pozwalają na analizę zawartości: etanolu amoniaku, chlorku wodoru, formaldehydu oraz PM10, PM2,5, PM1 z wykorzystaniem laserowego licznika rozsianych cząstek stałych. Co  może być wykorzystanie do działań egzekwujących zapisy uchwały antysmogowej.