WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

26.02.2018Dla kogo STOP-SMOG?

Rządowy program termomodernizacyjny "Stop-Smog" niekoniecznie dla śląskich miast, przynajmniej tych największych. Środowiska ekologiczne i organizacje społeczne w naszym województwie są zaskoczone  kryteriami przynawania środków z budżetu centralnego w ramach nowo-ogłoszonego projektu. Dotyczy on głównie miast poniżej 100 tysięcy mieszkańców co oznacza, że na liście wsparcia nie ma wielu miast z naszego regionu, które należą do najbardziej zanieczyszczonych na świecie. I potwierdzają to oficjalne dane Światowej Organizacji Zdrowia.  Właśnie dlatego "Katowicki Alarm Smogowy" zaczął zbierać podpisy pod petycją do premiera Morawieckiego, w której domaga się wpisania stolicy Śląska i innych zagrożonych miast na listę programu "Smog-Stop".  Przedstawiciel organizacji, Patryk Białas nie kryje zdziwienia, że dotąd tak się nie stało....
Plik dźwiękowy: A_S_petycja.mp3
Petycję można podpisać na stronie internetowej  "nasza demokracja.pl". Apel z odpowiednim poparciem trafi do kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Oto jej treść:
"Już poprzedni rząd, ogłosił, że chce stanowczo walczyć ze smogiem poprzez 14 punktowy program działań. Niestety na deklaracjach się skończyło - w półtora roku zrealizowano tylko jeden z tych punktów. Gdy Pan został premierem, też obiecał w expose walkę o czyste powietrze. Powołano nawet pełnomocnika rządowego, jednak dopiero wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawił, że zajęto się problemem na poważnie. Przedstawiając kolejny program walki ze smogiem, podzielił Pan jednak miasta na te, które dostaną wsparcie rządowe i te, które zostaną z tego programu wykluczone.
Niestety, Katowice znalazły się poza programem, choć znajdują się w czołówce miast z zanieczyszczonym powietrzem w Polsce i w Europie.
Walka ze smogiem to wyzwanie nie do udźwignięcia przez domowe budżety. Dlatego apelujemy o objęcie Katowic oraz wszystkich 33 najbardziej zanieczyszczonych polskich miast rządowym programem termomodernizacji. Tylko działania kompleksowe dają szansę na poprawę jakości powietrza, a tym samym ograniczenie zagrożeń zdrowotnych dla polskiego społeczeństwa.


Dlaczego to jest ważne?
Światowa Organizacja Zdrowia zaliczyła 33 polskie miasta, w tym Katowice, do grona 50 najbardziej zanieczyszczonych na świecie. Katowiczanie, oddychając "wypalają" rocznie ponad 2500 papierosów. 600 mieszkańców i mieszkanek miasta umiera przedwcześnie z powodu smogu. W ubiegłym roku 37 razy zanotowano przekroczenia średniodobowych stężeń pyłów zawieszonych dopuszczalnych przez Światową Organizację Zdrowia.
Tymczasem rządowy program termomodernizacji STOP SMOG nie obejmuje Katowic. Ta decyzja jest dla nas niezrozumiała, nieracjonalna, dzieląca Polaków i Polki na lepszych i gorszych, a przez to bardzo krzywdząca sporą część społeczeństwa. Smog nie zna granic, nie wybiera i dla wszystkich jest tak samo szkodliwy, uciążliwy i utrudniający normalne życie.
Panie Premierze, jak dotąd mieszkańcy Katowic nie siedzieli z założonymi rękami. Dwa i pół roku temu rozpoczęliśmy kampanię obywatelską „Czyste Powietrze”. Powołaliśmy Katowicki Alarm Smogowy, czyli inicjatywę zrzeszającą obywateli zatroskanych złą jakością powietrza w Katowicach. Od dwóch lat uświadamiamy mieszkańców, uczymy dzieci, młodzież i dorosłych i aktywizujemy katowiczan do podejmowania działań na rzecz poprawy jakości powietrza w mieście.
Oczekujemy jednak takiego samego zaangażowania ze strony władz lokalnych i rządu. Problem zanieczyszczenia powietrza jest na tyle skomplikowany, że mieszkańcy nie rozwiążą go samodzielnie i oddolnie, bez wsparcia władz. Pominięcie Katowic w programie rządowym STOP SMOG, to decyzja niezrozumiała i krzywdząca dla mieszkańców. Apelujemy o jej zmianę !"