WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Weekend z Radiem FEST

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

09.04.2018Chwała bohaterom

Dwie izby pamięci powstaną w Bytomiu w powojennych schronach zlokalizowanych w obrębie placu Akademickiego.  Przeciwlotnicze budowle powstały - jak się szacuje - w latach 1943-1944, a każda służyła jako schronienie dla ok. 150 osób. Trafiły pod opiekę stowarzyszenia Pro Fortalicium.

Schrony zostały wyremontowane,  a teraz szykowane są tam izby pamięci dla postaci związanych ze Śląskiem i z Bytomiem. Pierwszy poświęcony zostanie generałowi Stanisławowi Sosabowskiemu - jednemu z najważniejszych polskich dowódców II wojny światowej, w tym twórcą  1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, która w 1944 r. brała udział w alianckiej operacji "Market Garden" i walczyła pod Arnhem. Tomasz Sanecki z bytomskiego ratusza przypomina o jego związkach z regionem i miastem.....


Plik dźwiękowy: A_S_schrony.mp3

Podziemne schrony przeciwlotnicze typu LSD (niem. Luft-Schutz-Deckunsgraben), czyli tzw. szczeliny  wybudowano prawdopodobnie w latach 1942-1943, a przeznaczone były dla ludności cywilnej


Dlaczego wybór padł na te, a nie inne postaci z polskiej historii??

Generał Stanisław Sosabowski był jednym z najważniejszych polskich dowódców II wojny światowej, w tym twórcą  1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, która w 1944 r. walczyła pod Arnhem. Warto dodać, że Sosabowski służył na Górnym Śląsku w 75 pułku piechoty w Chorzowie w latach 1927 – 1928, gdzie był dowódcą I batalionu 75 pp w Rybniku. Należy przypomnieć, że 75 pp był następcą 1 Pułku Strzelców Bytomskich, w którym służyło setki mieszkańców Bytomia i powiatu bytomskiego, walczących m.in. w wojnie polsko-bolszewickiej czy III Powstaniu Śląskim.


W drugim ze schronów na Pl. Akademickim upamiętnione zostały inne bardzo ważne postaci związane z Bytomiem -  Augustyn i Roman Träger. Augustyn Träger /mieszkający w Bytomiu/ oraz urodzony tu również jego syn Roman, szczególnie zasłużyli się podczas II wojny światowej. To dzięki ich bohaterstwu alianci dowiedzieli się o bazie na wyspie Uznam /niemieckie Peenemünde/, gdzie nazistowscy naukowcy prowadzili badania nad Wunderwaffe  - pociskami V1 i V2. Dzięki przekazaniu do Londynu planów tajnej niemieckiej bazy, Brytyjczycy mogli dokonać bombardowania, tym samym nie dopuszczając do szybszej produkcji niemieckich pocisków V1 i rakiet V2. W ten sposób być może obydwaj zmienili bieg II wojny światowej, o czym wielu mieszkańców Bytomia nie wie.
Izby Pamięci w schronach przy placu Akademickim w Bytomiu zostaną otwarte w najbliższą sobotę. Teraz trwają tam jeszcze ostatnie przygotowania.