WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Program nocny

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

12.01.2018Bliżej Chin ze Śląska

Z udziałem przedstawicieli służb dyplomatycznych, środowiska akademickiego i biznesowego w Katowicach uruchomiono Centrum Języka i Kultury Chińskiej. Z tej okazji w kampusie Uniwersytetu Śląskiego pojawiła się całkiem liczna  grupa studentów pobierających naukę w Polsce, ale pochodzących z Azji. Byli też Polacy, którzy kochają Chiny i nawet mówią w języku Państwa Środka.....
Plik dźwiękowy: A_S_cing.mp3


Centrum Języka i Kultury Chińskiej będzie często odwiedzane przez studentów, ale będzie mógł tam też zajrzeć każdy, kto zainteresowany jest przebogatą kulturą, historią i teraźniejszością Chin. Na miejscu działa miedzy innymi "escape room". Aby przez niego przejść, trzeba trochę wiedzieć nie tylko o Chinach, ale i innych krajach wschodniej i południowej Azji.  
Podstawową działalnością Centrum Języka i Kultury Chińskiej jest prowadzenie zajęć z języka chińskiego i kultury chińskiej. Formuła Centrum zakłada jednak także inne (oprócz czysto dydaktycznych) działania mające na celu promocję krajów Dalekiego Wschodu. Jedną z inicjatyw jest Chiński Klub Filmowy - projekt realizowany we współpracy z Chińskim Muzeum Sztuki w Szanghaju i Instytutem Filmu Światowego Uniwersytetu Pedagogicznego w Szanghaju oraz z Instytucją Filmową „Silesia-Film”. Pokazy odbędą się 21 i 26 stycznia w Kinie Kosmos i 2 lutego w kinoteatrze Rialto w Katowicach. W przyszłości w ramach działalności Klubu będą organizowane specjalistyczne warsztaty, wymiana międzyuczelniana, kursy w Polsce oraz publikacje dotyczące polskiego kina. Planowane są również warsztaty chińskiej kaligrafii, malowania masek oraz spotkania związane z recepcją literatury polskiej w Chinach.


Centrum Języka i Kultury Chińskiej UŚ będzie także jedną z jednostek współopiekujących się Studenckim Kołem Naukowym Prawa Chińskiego, które zainicjuje swoją działalność w styczniu 2018 r.