WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Program nocny

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

10.01.2018Biologiczna "nocka"

 

Woda to życie! Tak brzmi główne hasło siódmej już  edycji Ogólnopolskiej Nocy Biologów w Katowicach. Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego, w piątek popołudniu otworzy drzwi laboratoriów i sal wykładowych a nie zamknie ich prawie do północy. Naukowcy obiecują, że podzielą się wiedzą i pokażą jak prowadzą badania.. Mówią pracownicy naukowi uniwersyteckiego Wydziału Biologii, Krzysztof Chyżak i Mariusz Rozpędek.
Plik dźwiękowy: A_S_biolo.mp3
Udział w warsztatach, wykładach i zajęciach laboratoryjnych zadeklarowało już 1500 osób.... Lista uczestników jest prawie pełna, ale organizatorzy obiecują, że znajdą jeszcze trochę miejsca dla zainteresowanych.
 W 2018 r. Noc Biologów, dzięki wodzie, pachnie upieczonymi piernikami w kształcie kota, smakuje żelkami epedndorfa  i aromatyzuje olejkami eterycznymi.

Na początku, o 16.00 w piątek będzie można dowiedzieć się "Czy życie w wodach jest w fazie wymierania?" - o tym powie podczas wykładu inauguracyjnego prof. Piotr Skubała. W programie sensacje o wodnych krwiopijcach, spojrzenie "prawdzie w oczy" – czyli sekcja oka…. i badania oczu refraktometrem. Naukowcy sprawdzą ile wody potrafią wypić mchy a ile mogą wytrzymać bez wody zboża. Pokazane zostaną możliwości wykorzystania barwników roślinnych rozpuszczalnych w wodzie, będzie spojrzenie na kultury in vitro i odkrycie roślinnych akweduktów. Dzięki Śląskiemu Centrum Wody rozszyfrujemy zasady działania sonaru w prawdziwym basenie.  Przypłyną ogromne ryby, wykonane przez artystów, a Akademia Młodego Eksperymentatora zaoferuje quizy z nagrodami, które w tym roku zafundował współorganizator VII NOCY BIOLOGÓW - Instytut Badań Leśnictwa w Sękocinie. Noc Biologów pokazana będzie też z innej strony - z punktu widzenia unibotowego łazika marsjańskiego. Łazik z zamontowaną kamerą będzie przemieszczał się po laboratoriach Wydziału Biologii i podglądał atrakcje. W budynku wydziału przy ul. Jagiellońskiej w Katowicach uruchomiona zostanie BIOkawiarenka,  gdzie będzie można porozmawiać z naukowcami.