WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

19.04.2018Będzie strajk w Hucie Pokój?

Związki zawodowe działające w Hucie Pokój w Rudzie Śląskiej zapowiedziały, że 7 maja o godz. 6.00 rozpocznie się w tym zakładzie 24-godzinny strajk. Do protestu mają przystąpić również pracownicy spółek zależnych.

Związkowcy zaznaczają, że decyzja o strajku nie jest ostateczna. Akcja może zostać zawieszona, jeżeli przed wyznaczonym terminem pracodawca rozpocznie ze stroną społeczną rozmowy, dotyczące podwyżek wynagrodzeń i przedstawi nowe propozycje płacowe. "Chodzi o takie rozwiązania, które będą dotyczyły rzeczywistych podwyżek, a nie jedynie zmian w regulaminie wynagradzania", czytamy w komunikacie.

Za rozpoczęciem akcji strajkowej opowiedziała się większość pracowników Huty Pokój i spółek zależnych: Euroserwisu, Euroblachy i Eurokonstrukcji. W głosowaniu  w tej sprawie  (9-11 kwietnia) wzięło udział 73% załogi, z czego za protestem odpowiedziało się 95% głosujących, informuje zakładowa "Solidarność".

Spór zbiorowy na tle płacowym trwa w Hucie Pokój i spółkach zależnych od wielu miesięcy. Negocjacje nie przynoszą satysfakcjonującego dla przedstawicieli załogi efektu. Kompromisu nie udało się osiągnąć także podczas rozmów z udziałem mediatora. Pracodawca był skłonny podnieść płace zasadnicze o 200 zł brutto, ale kosztem zmian w regulaminie wynagradzania, dotyczących m.in. likwidacji dodatku z okazji Dnia Hutnika i nagród jubileuszowych oraz obniżenia dodatku za nadgodziny. Związki domagają się podwyżek 300 zł netto dla osób, których zarobki są niższe od przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw i nie godzą się na odebranie pracownikom dodatków płacowych. Zaznaczają, że zdecydowana większość pracowników huty i spółek zarabia niewiele więcej niż wynosi płaca minimalna.
Huta Pokój Grupa Kapitałowa Węglokoks zajmuje się produkcją m.in. kształtowników, profili zimnowalcowanych i konstrukcji stalowych. Łącznie w hucie i spółkach zależnych zatrudnionych jest ponad 900 osób.