WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Program nocny

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

27.06.2018Astronomiczna przerwa

To będą długie 2 lata bez chorzowskiego Planetarium. Słynny  obiekt w Parku Śląskim będzie otwarty jeszcze tylko przez kilka dni. 1 lipca zaczyna się wielka inwestycja - budowa Centrum Nauki, którego centralnym punktem będą właśnie zabudowania planetarium i obserwatorium astronomicznego. Ich ruszać nie wolno, bo są na liście konserwatora zabytków. Zostaną jednak odświeżone, a obok i pod nimi powstaną nowe atrakcje, mówi dyrektor Lech Motyka.
Plik dźwiękowy: A_S_planetarium.mp3
Placówka skupi się na trzech obszarach i przybliży ich tajniki: astronomia, sejsmologia i meteorologia. W przestrzeniach wokół i pod planetarium pojawi się ponad 20 stanowisk, które w atrakcyjny sposób wyjaśnią wiele zjawisk. Będzie np. symulator lotu w kosmos, kabina klimatyczna lub "pokój" pozwalający przeżyć trzęsienie  ziemi.

Na czas budowy, pracownicy planetarium nie zawieszą działalności. Będą nadal prowadzić badania i przygotowywać program Centrum Nauki. Zajmą tymczasową siedzibę zlokalizowaną w pobliżu dyrekcji Parku Śląskiego. Poza tym z nadmuchiwaną kopułą - mobilną sferą - będą prowadzić pokazy w szkołach. Centrum ma kosztować ponad 100 mln zł, z czego większość to dofinansowanie unijne. Planowane otwarcie: lato 2020.