WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Program nocny

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

25.04.2018997 na 112

Wykręcamy 997 - odzywa się 112. Nowy mechanizm powiadamiania o wypadkach, zagrożeniach i innych sytuacjach sprawdził się na Śląsku, więc metoda "poszła w Polskę". Co zatem dzieje się po wybraniu w telefonie znanego numeru alarmowego policji? Alina  Kucharzewska z Urzędu Wojewódzkiego.
Plik dźwiękowy: A_S_997.mp3

Do grudnia będzie trwał proces przełączania numeru 997. Będzie działał nadal, zmieni się natomiast miejsce odbioru zgłoszenia. Dzięki temu, że informacja od razu trafia do operatów numerów alarmowych 112 w Centrum Powiadamiania Ratunkowego, możliwe jest jednoczesne powiadomienie o zdarzeniu wszystkich właściwych służb. Przejęcie obsługi zgłoszeń z numeru alarmowego 997 przez operatorów CPR spowoduje odciążenie dyspozytorów służb ratunkowych. Dyspozytorzy z Policji będą otrzymywali z CPR tylko te zgłoszenia, w których zagrożone jest życie, zdrowie, mienie, bezpieczeństwo lub porządek publiczny.
Operatorzy numerów w CPR odebrali w zeszłym roku prawie 8,5 mln fałszywych zgłoszeń (prawie 45% wszystkich). Odsetek zgłoszeń fałszywych w 2017 r. zmniejszył się o ponad 2%, ale ciągle jest to ogromna liczba zgłoszeń. W związku z tym przełączenie numeru alarmowego 997 do CPR pozwoli na wyeliminowanie bezpośredniego kierowania do służb zgłoszeń niezasadnych lub fałszywych. Obliczono, że średni czas mierzony od momentu wybrania numeru 112 do odebrania połączenia przez operatora numerów alarmowych w Centrum Powiadamiania wynosi około 10 sekund. I tak ma być też po wybraniu numeru 997. Zmiany wprowadzają u siebie już kolejne województwa: najpierw opolskie i świętokrzyskie, a potem lubuskie i kujawsko-pomorskie.