WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Program nocny

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

24.01.2018125 dni pomagania

Franciszkanie z Panewnik i władze Katowic zachęcają do udziału w kampanii "Śląskie dla dzieci z Aleppo". W ostatnim dniu stycznia ruszy akcja zbierania środków, która pozwoli na rozbudowę klasztoru w syryjskim mieście, które stało się  symbolem dramatu mieszkańców dotkniętych działaniami wojennymi. Powstanie tam miejsce, w którym specjaliści - nie tylko zakonnicy - mogliby zaopiekować się dziećmi, niezależnie od wyznawanej przez nie religii. Ojciec Alan Rusek, franciszkanin, proboszcz panewnickiej parafii mówi o stworzeniu odpowiednich warunków do pracy na miejscu, w Aleppo.....
Plik dźwiękowy: A_S_aleppo.mp3
Akcja potrwa przez 125 dni. Trzeba zebrać ponad 3 mln zł. Katowice deklarują wsparcie na różne sposoby - będą zbiórki publiczne, a także imprezy muzyczne i sportowe, z których dochód przekazany zostanie na konto udostępnione przez Caritas. Wsparcie kampanii deklarują władze wojewódzkie, niewykluczone że przyłącza się inne miasta.


Szczegóły:
- Projekt zatytułowany „Psychologiczne leczenie urazów za pomocą zajęć artystycznych dla dzieci z Aleppo” został opracowany przez franciszkanina, Firasa Lufti, wraz ze współbraćmi pracującymi w syryjskim Aleppo, mówi ojciec Alan Rusek z klasztoru w Katowicach-Panewnikach i proboszcz miejscowej parafii. I dalej: - Ojciec Lufti wraz ze współbraćmi opracował kompleksowy program pomocy sierotom wojennym. Jego celem jest zbiórka pieniędzy na budowę centrum pomocy dla dzieci z Aleppo, które w wyniku wojny utraciły rodziców. Szacujemy, że w mieście przebywa dziś ok. 30 tys. sierot, mówi ojciec Alan. - Projekt przewiduje m.in. budowę ośrodka rehabilitacji psychologicznej, boiska sportowego, basenu czy też zakup autobusów, które będą dowozić dzieci na zajęcia, dodaje o. Rusek.

 

W związku z realizacją przedsięwzięcia ojciec Alan Rusek organizuje w woj.śląskim akcję „Śląsk dzieciom z Aleppo”. Projekt rozpocznie się uroczystym koncertem w panewnickiej bazylice 30 stycznia i potrwa do 5 czerwca 2018 r. Celem organizatorów jest zebranie 3,5 mln zł.
Caritas Archidiecezji Katowickiej udostępnia swoje konto dla wpłat:  90 1560 1111 0000 9070 0011 6398. Konieczny jest dopisek „Śląskie Dzieciom Aleppo”. Akcję wspiera także abp Wiktor Skworc. W akcję franciszkanów włączył się Urząd Miasta Katowice - realizując projekt „Katowice grają dla Aleppo”, a także inni partnerzy instytucjonalni.

- W tym roku w sposób szczególny będziemy obchodzić Dzień Dziecka w Katowicach, realizując projekt. Tym samym włączymy się w szerszą inicjatywę Zakonu Franciszkanów z Katowic „Śląskie dzieciom z Aleppo”, mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Od 1 do 3 czerwca zrealizujemy wydarzenia sportowe, muzyczne i kulturalne. Na niektóre z nich będziemy sprzedawać bilety w formie cegiełek, z których cały dochód zostanie przekazany na rzecz dzieci z Aleppo.


Przykłady wydarzeń:
- 1 czerwca - spektakl teatralny w podcieniach siedziby Katowice Miasto Ogrodów Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek.
- 2 czerwca - koncert w siedzibie KMO oraz dodatkowo występy artystów związanych z regionem. Wydarzeniu będzie towarzyszyć licytacja przedmiotów, z której cały dochód zostanie przekazany na rzecz Aleppo.
- 3 czerwca - Pl. Sejmu Śl. zmieni się w wielkie boisko do badmintona, na którym wystąpią znane osoby związane z regionem, a także reprezentacje ważnych dla regionu instytucji i grup zawodowych - projekt będzie także promować przyszłoroczne Mistrzostwa Świata w Badmintonie, które odbędą się w Katowicach.