WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

MARCIN JANOTA-Weekend z Radiem FEST

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

13.04.2018"Stacja Biblioteka" - coraz bliżej

Trwa kompleksowa rewitalizacja zabytkowego dworca w Rudzie Śląskiej-Chebziu, który po remoncie będzie również pełnił funkcję biblioteki. Wykonano już roboty rozbiórkowe wewnątrz, w trakcie czyszczenia jest elewacja. Jesienią znajdzie się tam główna siedziba miejskiej biblioteki, powstanie też kawiarnia, a na zewnątrz "bibliogród" oraz parking. Rewitalizacja pochłonie ponad 8 mln zł - miasto pozyskało na projekt 6,5 mln zł unijnego dofinansowania.


Aby dokonać adaptacji wnętrza budynku pod bibliotekę, w głównej hali powstanie stalowa antresola ze szklaną balustradą, gdzie zlokalizowane będą regały oraz zlokalizowana zostanie czytelnia. Na końcu holu głównego przy wykorzystaniu przeszkleń wydzielona zostanie przestrzeń pod wypożyczalnie, a pojawi się tam również wejście na antresolę. Ponadto projekt przebudowy dworca zakłada utworzenie sali animacyjnej, przystosowanej do spotkań i prelekcji.
Jedną z atrakcji odnowionego gmachu dworca będzie "bibliogród". - To przestrzeń, która utworzona zostanie na zewnątrz. Znajdzie się tam zieleń oraz drobne elementy architektury. Czytelnicy korzystając z biblioteki będą również i tam mogli spędzić wolny czas z książką w ręce, informuje Piotr Janik z Wydziału Inwestycji UM. W budynku dworca powstanie także zaplecze administracyjno-biurowe. Natomiast z tyłu utworzony zostanie parking na 48 samochodów.


Zachowana zostanie też główna funkcja dworca związana z obsługą pasażerów. Wybudowane zostaną nowe, ogólnodostępne sanitariaty, dostosowane dla osób niepełnosprawnych. Dodatkowo, część holu głównego zaadaptowana zostanie pod kawiarnię.