WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Program nocny

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

16.08.2017Z Rudy dla Kamerunu

Po miesiącu z Kamerunu do kraju wróciła doktor Renata Popik. Chirurg rudzkiego Szpitala Miejskiego razem z dwójką innych polskich lekarzy pomagała chorym w Afryce.W szpitalu misyjnym w miejscowości Salapoumbe, znajdującej się w równikowym lesie, dwoje polskich chirurgów i anestezjolog przez 10 dni operowali wszystkich potrzebujących pomocy. Zabiegi zaplanowane były praktycznie od rana do późnych godzin nocnych. Prąd dostarczał tylko generator, a sprzęt, którym dysponował szpital, pozostawiał wiele do życzenia.

Polscy lekarze przeprowadzili w Kamerunie w sumie 72 operacje na 57 pacjentach, z których najmłodszy miał 2,5 roku. Niektórzy chorzy po pomc docierali z miejsc oddalonych nawet o 150 km. Droga z lotniska do szpitala zajęła polskim lekarzom blisko tydzień. Ich pacjentami byli głównie zatrudnieni przy wyrębie lasu Pigmeje. Narażeni na noszenie dużych ciężarów, bardzo często zgłaszali się do polskich chirurgów z przepukliną.

Przygotowywania do realizacji projektu trwały od 2 lat, organizacja misji medycznej wymagała ogromnego wysiłku ze strony Fundacji "Redemptoris Missio". W maju wysłano do Kamerunu drogą morską kontener zawierający m.in. generatory prądu i urządzenie do USG, a także leki, nici chirurgiczne, igły i strzykawki. Realizacja projektu w Salapoumbe kosztowała Fundację 61 tys. zł. Polscy lekarze poświęcili swoje urlopy, za pracę w Afryce nie otrzymali wynagrodzenia.