WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Program nocny

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

02.08.2017W sam raz na upały

Wodny plac zabaw to pierwsza tego typu inwestycja dla dzieci w Katowicach. Powstała przy ul. Pułaskiego w Dolinie Trzech Stawów, w sąsiedztwie konwencjonalnego placu zabaw. Jest efektem realizacji projektu zgłoszonego do katowickiego Budżetu Obywatelskiego. To teren dla dzieci, na którym znajdują się atrakcje zasilane wodą. Katowicki projekt obejmuje strefę dla dzieci młodszych i starszych. Na jego terenie pojawiły się kolorowe urządzenia z dyszami, tryskaczami i fontannami, m.in.: armatka wodna, kwiatki nabierające wodę, wodne owady i gejzer ziemny.

Posłuchajmy relacji z otwarcia placu:

Plik dźwiękowy: A_S_waterplace.mp3Teren jest ogrodzony i monitorowany przez kamerę włączoną w system Katowickiego Inteligentnego Systemu Monitoringu i Analizy. Dodatkowo w projekcie zadbano o elementy małej architektury: ławki i siedziska oraz stojaki dla rowerów, a także zaplecze sanitarne z natryskiem. Kosz inwestycji to ok. 1,5 mln zł. Z wodnego placu zabaw można korzystać bezpłatnie w godzinach 9:00-21:00.

Pomysłodawczynią zgłoszenia tego projektu do budżetu obywatelskiego jest Monika Woźniak, mieszkanka Katowic. Jak mówi: - Często jeździliśmy z rodziną do Tychów, aby syn bawił się na wodnym placu zabaw przy jeziorze Paprocany. Przy okazji jednej z takich wizyt w Tychach, doszłam do wniosku, że nasza Dolina Trzech Stawów jest idealnym miejscem, żeby podobny plac zabaw powstał w Katowicach. Wiedziałam, że w Katowicach uruchomiono Budżet Obywatelski i że można składać wnioski. Udało się (...) .


Projekt został wybrany do realizacji w 2016 r. w ramach tzw. projektów ogólnomiejskich i otrzymał przezzło 13 tys. głosów mieszkańców Katowic. Jednak m.in. ze względu na specyficzne uwarunkowania hydrologiczne pierwotnej lokalizacji, skutkujące m.in. okresowym zalewaniem terenu, nastąpiła konieczność wskazania przez urzędników nowego obszaru na realizację inwestycji. Realizację przesunięto na 2017 r.

Wodny plac zabaw w liczbach to:
- 318 m2 nawierzchni poliuretanowej w niecce;
- 491 m2 nawierzchni z kostki betonowej dookoła placu;
- 18 zabawek wodnych;
- 7 lamp oświetleniowych;
- 5 ławek parkowych;
- blisko 400 m okablowania;
- 6 różnego rodzaju pomp;
- 2 filtry.