WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Program nocny

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

28.07.2017Uwaga (po)jadą kolarze

W sobotę startuje Tour de Pologne. Kolarska elita rozpocznie w Krakowe, aby dzień później zamledować się województwie Śląski, gdzie w kolejnych dnoach rozgrane zostaną trzy kolejne etapy.  Niedzielny  wyrusza z Tarnowskich Gór, aby przez Zbrpsławice, Ptakowice, Świerklaniec doprowadzić peleton na lotne premie w Piekarach Śląskich, Bytomiu, Chorzowie i Siemianowicach.  

Adam Grabałowski zebrał informacje z poszczególnych miast.

Plik dźwiękowy: A_S_tpur.mp3

.

.

Trasa w Piekarach poprowadzi ulicami: Tarnogórską, Bytomską, Ziętka, Jana Pawła II, 27 stycznia, a następnie po przejeździe przez Bobrowniki i Wojkowice: Sadowskiego, Przyjaźni, Bednorza, Skłodowskiej-Curie, Oświęcimska, rondo Wyszyńskiego, ul. Karola Miarki, skrzyżowanie DW 911 z ul. Podmiejską. Lotna premia zlokalizowana będzie w Brzozowicach-Kamieniu przy Ośrodku Kultury Andaluzja.  O godzinie 13.30 zostaną całkowicie zamknięte i wyłączone z ruchu: ul. Tarnogórska, Bytomska do Ziętka, ul. Jana Pawła II od ul. AK. Natomiast na ul. ul. Sadowskiego, Przyjaźni, Roździeńskiego , Bednorza, Partyzantów, Skłodowskiej- Curie, Nankera, Oświęcimskiej, Wyszyńskiego, Karola Miarki i ul. Podmiejskiej ruch zostanie wstrzymany o godzinie 13.45.. O wstrzymaniu ruchu na skrzyżowaniach: Bytomska/Wyszyńskiego i DW 911 /Podmiejska zadecydują w odpowiedniej chwoli policjanci.

W Bytomiu wyścig poprowadzony będzie: al. Jana Nowaka Jeziorańskiego, ul. Dworska, ul. Powstańców Śl., ul. Sandomierska,  ul. Witczaka, ul. Matejki,  ul. Piłsudskiego, ul. Kwietniewskiego, ul. Wrocławska, ul. Kolejowa, Plac Wolskiego, ul. Łagiewnicka, ul. Świętochłowicka, ul. Św. Piotra, ul. Tulipanów.

.

Wjazd kolarzy do miasta planowany jest na godzinę 14:45, stąd wskazne ulice w godzinach od 12.45-15.15 zostaną całkowicie wyłączone z ruchu pojazdów, a w związku z powyższym nastąpi w wymienionych godzinach zmiana organizacji ruchu poszczególnych linii autobusowych.
Biorąc pod uwagę potrzebę zabezpieczenia przejazdu pod wiaduktem kolejowym na ul. Zabrzańskiej kursowanie linii tramwajowych nr: 5, 7, 9, 30 zostanie wstrzymane już od godziny 12:00 do 16:00. Linie tramwajowe o numerach 6, 19, 38 oraz 49 powinny kursować bez zakłóceń.
Odcinek ul. Piłsudskiego na którym znajduje się przystanek autobusowy „Bytom Plac Sobieskiego” zostanie wyłączony z użytkowania dla ruchu pojazdów od godziny 10:00, stąd linie autobusowe: 42, 85, 91, 114, 148, 185, 192, 227, 608, 820, 830 zostaną skierowane na trasę objazdu ulicami Piłsudskiego – Korfantego – Smolenia – Chrobrego z przystankiem tymczasowym na ul. Smolenia. Całkowite otwarcie tego odcinka dla ruchu kołowego planowane jest na godzinę 17:30.


W Chorzowie trasa wyścigu poprowadzona będzie ulicami: Łagiewnicką - Niedurnego - 11 Listopada - Krzyżową - Łagiewnicką - Mariańską - Janasa - Styczyńskiego -Filarową - Floriańską - Krakusa - Katowicką - Stabika - Stacyjną - Legnicką - Rębaczy - Główną i Michałkowicką . W związku z potrzebą zapewnienia kolarzom i obsłudze wyścigu bezpiecznej trasy przejazdu, wprowadzone zostaną tymczasowe ograniczenia postoju pojazdów:  ul. 11 Listopada, miejsca postojowe w rejonie budynku nr 63, 65, a także na odcinku od skrzyżowania z ul. Bończyka z ul. Krzyżową (pas ruchu w kierunku ul. Krzyżowej), ul. Łagiewnicka na odcinku od skrzyżowania z ul. Krzyżową do ronda przy ul. Pudlerskiej, Miarki i Mariańskiej (oba kierunki ruchu), 4. ul. Krakusa na odcinku od skrzyżowania z ul. Floriańską do skrzyżowania z ul. Katowicką (pas ruchu w kierunku ul. Katowickiej).
O godzinie 14.00 zamknięte dla ruchu pojazdów zostaną ulice objęte trasą wyścigu. Wyjątkiem jest ulica Krakusa, której fragment z rejonie Placu Powstańców Śląskich zamknięty zostanie o godz. 13. Przywrócenie ruchu planuje się ok. godz. 15:30 w zależności od tempa przejazdu.


Siemainowice: peleton przejedzie ulicami: Maciejkowicką, Orzeszkowej, Michałkowicką, Parkową, 1 Maja, Śląską (Lotna Premia), Staszica, rondo „Siemion”, Katowicka i  wjazd do Katowic . W niedzielę, 30 lipca w godz. 14.30-15.45 ulice, którymi przejadą kolarze będą zamknięte. Będą utrudnienia w komunikacji miejskiej.

Gdy kolarze wjadą do Katowic od strony placu Alfreda, ścigać się będą, pokonując specjalnie wytyczoną pętlę. Tymczasem od dziś do niedzieli nastąpią tymczasowe zmiany w organizacji ruchu drogowego, w tym ograniczenia możliwości parkowania pojazdów w związku z wyścigiem. Jest apel, żeby  w tych dniach nie zajmować miejsc parkingowych tam, gdzie umieszczone będzie specjalne oznakowanie drogowe. Odpowiednie znaki pojawią się przy następujących ulicach: Korfantego, Moniuszki, Olimpijskiej, Góreckiego, Dudy Gracza, Granicznej, Pułaskiego, Trzech Stawów, Francuskiej, Ceglanej, Meteorologów, Zgrzebnioka, Kościuszki, Poniatowskiego, Mikołowskiej, Matejki, Sokolskiej, Skargi, Uniwersyteckiej, Dobrowolskiego, Szkolnej, Bankowej, Warszawskiej oraz przy placu Wolności. W niedzielę zmianie ulegną również rozkłady jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
W dniu wyścigu zamknięte zostaną ulice, którymi przejadą kolarze. Dla mieszkańców z obszaru położonego w pobliżu trasy przejazdu przygotwano tzw. "śluzy", którymi policja będzie przepuszczać wyjeżdżających poza zamknięty obszar.  


Szczegółowy opis trasy znaleźć można na stronie  http://www.tourdepologne.pl/pl/trasa/?id=2


Od 29 do 30 lipca będzie czynna specjalna infolinia dla mieszkańców Katowic: tel. 32 778 89 60.  
W kolejnych dniach kolejne etapy wyścigu w naszym regionie - w poniedziałek z Jaworzna przez Bielsko i Wisłę do Szcyrku i we wtrorek z Zawiercia, przez południową część metropolii, Jastrzębie i Rybnik do Zabrza.