WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

06.09.2017Urodziny Miasta Kocham Katowice 2017

Światowo, ale i na śląską nutę Katowice zaczną świętować pod koniec tygodnia swoje 152 urodziny. Szykuje się mały muzyczny festiwal z 8 koncertami. Osią wydarzeń będą  występy - zarówno plenerowe jak i w wielkich salach. Od soboty główną areną będzie Strefa Kultury, gdzie dominować będzie muzyka symfoniczna, rock i muzyka świata - wszak w październiku Katowice gościć będą WOMEX czyli wielki międzynarodowy festiwal World Music. Istotna część urodzinowych obchodów szykowana jest na niedzielę w siedzibie Miasta Ogrodów przy placu Sejmu Śląskiego... Łukasz Kałębasiak z Instytucji Katowice - Miasto Ogrodów.  

Plik dźwiękowy: A_S_kilar.mp3Urodzinowe obchody rozpoczną się w piątek wieczorem od koncertu Józefa Skrzeka „Viator - znak Pokoju” w bazylice w Bogucicach.


Konkretnie, jako się rzekło najważniejszym muzycznym wydarzeniem 2017 r. w Katowicach będą targi i festiwal muzyki świata WOMEX. Dlatego artyści zaproszeni na koncert plenerowy w sobotę 9 września w Strefie Kultury to reprezentanci sceny world music: estoński Trad.Attack oraz fiński akordeonista Kimmo Pohjonen współtworzący zespół KTU. To trio spodoba się także miłośnikom rocka, bo jego partnerzy to znani z legendarnego King Crimson, Trey Gunn (gitara) i Pat Mastelotto (perkusjonalia).
85. rocznica urodzin Wojciecha Kilara jest okazją do otwarcia jego muzyki na nową publiczność. Spróbuje tego dokonać Szymon Padoł, czyli muzyka znany jako 5cet, który wraz z  Wiesławem Świderskim oraz Orkiestrą Aukso podjął się przygotowania nowych aranżacji takich arcydzieł, jak „Orawa" czy fragmenty muzyki do „Draculi" w reż. F.F Coppoli. Ten koncert zabrzmi 11 września w sali Miasta Ogrodów.
9 września, swoje 40-lecie twórczości będzie fetować autor znanych piosenek Jacek Cygan. Z tej okazji orkiestra NOSPR i wspaniali goście wykonają nowe aranżacje autorstwa Krzysztofa Herdzina. Na jednej scenie spotkają się m.in. Edyta Geppert, Stanisław Sojka, Ryszard Rynkowski i… Daniel Olbrychski.
W programie obchodów są również  nowe aranżacje przebojów The Police na koncercie Marty Król i Paweł Tomaszewski Band - Tribute To The Police.