WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Program nocny

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

18.07.2017Uratował mamę

Mądra postawa chłopca prawdopodobnie uratowała życie kobiecie, chorej na cukrzycę.  W niedzielny poranek 16 lipca zespół ratowników dyżurujący w Stacji Ratownictwa Medycznego w Rudzie Śląskiej otrzymał z Centrum Powiadamiania Ratunkowego (CPR) wezwanie do 44-letnieej pacjentki z Rudy Śląskiej. W zawiadomieniu podano: „bez kontaktu, oddycha”. Na miejscu na ratowników czekał 9-letni Denis. To on wezwał pomoc do swojej mamy. Okazało się, że chorująca na cukrzycę kobieta popadła w śpiączkę cukrzycową. Gdyby Denis nie wezwał pomocy, to cała sytuacja mogła się skończyć tragicznie.


- Chłopca zaniepokoiło, że mama śpi i nie chce się obudzić. To trwało kilkanaście minut. Chciał zadzwonić do kogoś z rodziny, ale nie mógł odblokować telefonu matki, a na karcie swojego nie miał już ani jednej minuty. Zadzwonił więc na numer 112, na który połączenia są bezpłatne, relacjonuje Aniela Lepiorz, pielęgniarka systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego i kierownik zespołu .

Chłopiec powiadomił  CPR skutecznie, skoro ratownicy wyjechali do akcji w kodzie pierwszym, oznaczającym najpilniejsze wezwanie.

Co roku notuje się kilka lub kilkanaście zdarzeń, w których bohaterem jest tak jak w opisywanym przypadku dziecko. Dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego Artur Borowicz podkreśla, że warto poświęcić trochę czasu, by nauczyć dziecko, jak ma się zachować w krytycznych sytuacjach.

- Sugeruję nauczyć nawet najmłodsze dzieci korzystania z numeru alarmowego 112 lub pogotowia ratunkowego 999. W ten sposób dajemy im wiedzę, jak ratować ludzkie życie, mówi Artur Borowicz.

Jednym ze sposobów jest edukacja przez zabawę. Rodzice mogą od czasu do czasu zaaranżować w zabawie z malcem sytuację, w której konieczne jest telefoniczne wezwanie pomocy. Należy pamiętać wówczas, by w rozmowie znalazły się takie elementy:
- określenie miejsce zdarzenia,
- opis wypadku (np. „mama spadła ze schodów, leży i nic nie mówi" itp.),
- imię i nazwisko dziecka oraz rodzica potrzebującego pomocy,
- numer telefonu, z którego maluch dzwoni.