WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Program nocny

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

08.06.2017Przewozy gratis jako forma wsparcia

Dzieci z najuboższych rodzin w Tychach i kilkunastu gminach, gdzie kursuje komunikacja tyskiego MZK mogą jeździć w swoich miejscowościach za darmo. Stosowne zarządzenie  podpisał ostatnio prezydent Tychów. Zamiast biletu, dziecko z rodziny pobierającej zasiłek wychowawczy, powinno mieć przy sobie  stosowne zaświadczenie z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej...

Plik dźwiękowy: A_S_bilet_l.mp3

Ewa Grudniok z tyskiego magistratu mówi, że wg szacunków z darmowych  przejazdów może skorzystać  - tylko w Tychach - około 2,5 tys. osób uczących się w wieku do 21 lat, a w przypadku dzieci niepełnosprawnych - do 24. Kilkunastozłotową dopłatę wniosą tylko rodziny, których dzieci bedą jeździły między kikoma gminami. Ogólnie próg dochodowy dla rodzin, które chciałyby skorzystać z darmowej komunikacji dla dzieci to 674 zł na osobę.

Aby uzyskać zaświadczenie należy złożyć wniosek, w Dziale Świadczeń Rodzinnych mieszczącym się na ul. Barona 30 lub ze strony internetowej: mops.tychy.pl w zakładce świadczenia rodzinne / wzory wniosków i załączników do pobrania / wniosek o wydanie zaświadczenia. Wniosek o wydanie zaświadczenia może być przekazany również elektronicznie za pomocą e-PUAP lub portalem emp@tia. By ułatwić otrzymanie zaświadczenia, w następnym okresie zasiłkowym 2017/2018 (obecny kończy się 30 października) wniosek o świadczenie rodzinne uzupełniony zostanie o wniosek o wydanie zaświadczenia, które wraz z decyzją przyznającą świadczenie przekazany zostanie zainteresowanym za pośrednictwem poczty, informuje tyski MOPS.

W skład międzygminnego porozumienia o organizacji transportu publicznego oprócz Tychów wchodzą: Bojszowy, Ornontowice, Mikołów, Orzesze, Łaziska Górne, Wyry, Lędziny, Kobiór, Imielin, Bieruń, Chełm Śląski, Pszczyna, Miedźna, Mysłowice oraz gmina i miasto Oświęcim.

- Darmowe przejazdy będą obowiązywały tylko w gminie, w której się mieszka. Jeśli np. ktoś mieszka w Lędzinach, a uczy się w Tychach to będzie mógł kupić bilet tzw. „dopłatę” w wysokości 13,50 zł i wtedy może bez przeszkód poruszać się komunikacją miejską po każdej z 17 gmin porozumienia, mówi Andrzej Ochman, dyrektor Miejskiego Zarządu Komunikacji w Tychach.