WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Program nocny

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

03.11.2017Trzy lata na urzędzie i.... ?

Budżet obywatelski, budowa trzech basenów, przedszkola i żłobki, sto mieszkań rocznie,  Centrum Organizacji Pozarządowych, Centra przesiadkowe, Polityka rowerowa i jeszcze kilka innych projektów - Marcin Krupa, prezydent Katowic, rozlicza się z "Umowy z Mieszkańcami". Na rok przed wyborami smorządowymi podsumowuje 3 lata urzędowania. Twierdzi, że nie ma się czego wstydzić, choć jest zadanie, które idzie kiepsko ...

Plik dźwiękowy: A_S_prezio.mp3


Centrum Nauki ma powstać w zabytkowej Hali Parkowej przy ulicy Kościuszki i na razie w zasadzie ciągle pozostaje w stadium prac koncepcyjnych. Z innych zadań, które podjęto, jest na przykład miejski monitoring, który ma wpływać na poprawę bezpiweczeństwa w mieście. Z inwestycji drogowych kierowców czeka przebudowa węzłów komunikacyjnych w Giszowcu, Piotrowicach i Ochojcu na trasach 86 i 81. Prezydent Krupa nuie podjął jeszcze decyzji o kandydowaniu w prszyszłorocznych wyborach samorządowych.
Przed wyborami samorządowymi w 2014 r. Marcin Krupa przedstawił swój program wyborczy składający się z 10 postulatów i nazwał go "Umową z mieszkańcami Katowic".

- Obiecałem (...) , że nie schowam go do szuflady - tylko regularnie będę rozliczał się z obietnic wyborczych. Do tej pory, w zbiorowej formie, dwukrotnie przedstawiłem katowiczanom postęp prac nad realizacją zapisów „Umowy” - pod koniec 2015 i 2016 roku. Podjąłem także decyzję o rozszerzeniu jej zapisów o dwa punkty dotyczące walki o czyste powietrze oraz utworzenie metropolii, mówi prezydent Marcin Krupa i dodaje, że połowa postulatów dotyczących m.in. budżetu obywatelskiego, współpracy z NGO, budowy mieszkań na wynajem, czy też wdrożenia programu „Senior w mieście” została już zrealizowana.

M.Krupa podkreśla, że na różnym stopniu zaawansowania prac znajdują się inwestycje o łącznej wartości ponad 1 mld zł, na które w okresie minionych 3 lat pozyskano dofinansowanie o wartości ponad 700 mln zł. - Nowe centra przesiadkowe, trzy baseny, przebudowa DK81 czy też inwestycje realizowane w ramach budżetu obywatelskiego oznaczają szereg korzyści dla mieszkańców. Z kolei skuteczne pozyskiwanie środków zewnętrznych sprawia, że więcej pieniędzy pozostaje w kasie miasta i można je wydać na inne potrzebne sprawy, mówi prezydent.

W opinii prezydenta Krupy przez ostatnie 3 lata wzrosła globalna pozycja Katowic. - Po pierwsze dziś jesteśmy stolicą ponad dwumilionowej, jedynej w Polsce, metropolii, która jest już dostrzegalna na mapie Europy. Po drugie prowadzimy intensywne działania, by ściągać do Katowic ważne w skali globalnej wydarzenia. To u nas odbywają się finały rozgrywek e-sportu Intel Extreme Masters, na które przyjechało w tym roku do nas ponad 170 tys. osób z całego świata, a kilkadziesiąt milionów śledziło zmagania zawodników przed komputerami. W 2015 r. otrzymaliśmy prestiżowy tytuł Miasta Kreatywnego Muzyki UNESCO (...). W tym roku przyznano nam tytuł miasta gospodarza prestiżowych imprez - Szczytu Klimatycznego w 2018 r. oraz Międzynarodowej Konferencji Antydopingowej w 2019 r.