WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

29.09.2017Trasa N-S z zastrzykiem finansowym

Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa oraz prezydent Grażyna Dziedzic podpisali umowę, zgodnie z którą dotacja będzie przeznaczona na realizację ostatnich 2 km drogi. Pierwsze dwa odcinki trasy N-S są już gotowe, a trzeci jest w trakcie realizacji. Po zakończeniu tej inwestycji i wykonaniu IV etapu połączona zostanie autostrada A4 i Drogowa Trasa Średnicowa.
Budowa trasy N-S to miejska inwestycja Rudy Śląskiej, która, łącząc DTŚ z autostradą A4 ma być bodźcem do rozwoju miasta. To ułatwienie dostępu z autostrady do terenów inwestycyjnych i szansa na nowe miejsca pracy.  - Spoglądając na to szerzej, ten projekt istotnie wpisuje się w sieć połączeń Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, która ma tworzyć jeden zwarty organizm, ocenia Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa.

.

.
Dofinansowany etap budowy trasy N-S to najdłuższy odcinek tej drogi. Będzie on wiódł od ul. Kokota do zjazdu na autostradę A4. Jego długość wyniesie 1,7 km. W ramach inwestycji powstaną trzy wiadukty - nad ul. Bielszowicką,  nad linią kolejową oraz nad ul. Piaskową. Dodatkowo przebudowany zostanie odcinek ul. Bielszowickiej od skrzyżowania z ul. Wiejską do skrzyżowania z ul. 1 Maja, gdzie powstanie rondo. Trasa N-S kończyć się będzie w rejonie ul. Mostowej. Tam połączona zostanie z ul. 1 Maja. Miasto posiada już dokumentację projektową tego odcinka. Szacunkowa wartość jego budowy ma wynieść ok. 185 mln zł. Aktualnie trwa budowa odcinka trasy N-S o długości ponad 1 km od ul. Bukowej do ul. Kokota.
Budowa trzeciego odcinka trasy N-S kosztować będzie ponad 48 mln zł. Oprócz budowy 1 km trasy i dwupoziomowego węzła z ul. Kokota prace drogowe obejmą też budowę chodników, ścieżek rowerowych, elementów systemu odwodnienia. Inwestycja obejmie również oświetlenie trasy, węzła, chodników i ścieżek rowerowych, wykonanie barier ochronnych oraz oznakowania pionowego i poziomego, a także nasadzenia drzew i krzewów. Ten odcinek gotowy ma być do grudnia 2018 r.

.
Do tej pory w Rudzie Śląskiej zrealizowane zostały już dwa odcinki trasy N-S o długości ok. 2 km. Pierwszy etap został przekazany do użytkowania na początku 2013 r. Prowadzi on od ul. 1 Maja, czyli drogi nr 925, do Drogowej Trasy Średnicowej, wraz z węzłem dwupoziomowym z ul. 1 Maja. Jego budowa kosztowała ponad 48 mln zł. Kolejny odcinek do użytkowania przekazany został w sierpniu ub.roku. Prowadzi on od ul. 1 Maja do ul. Bukowej. Wraz z tą inwestycją dodatkowo wykonane zostało 1,5 km drogowego połączenia ul. Bukowej z ul. ks. Niedzieli. Ta inwestycja kosztowała ponad 60 mln zł.
Miasto zamierza kontynuować budowę trasy N-S również w kierunku północnym, tj. od DTŚ do granicy z Bytomiem.