WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

04.12.2017Szczęść Boże Górniczej Braci!

Barbórka jest okazją do podsumowania roku w górnictwie i snucia dla niego planów. Była o tym mowa podczas pątkowego, wieczornego spotkania w Rudzie Śląskiej z udziałem premier Beaty Szydło i branżowych władz. Dominował pozytywny przekaz. Ot, np. informacja wyjściowa głosi, że branża zamknie rok zyskiem, po 4 latach generowania strat.  Zasługi? Restrukturyzacja, wyższe ceny węgla oraz porozumienia z wierzycielami. Można nawet planować inwestycje, bez których nie da się zahamować spadku wydobycia i rosnącego importu węgla. Tło obchodzonej dziś Barbórki mocno różni się od ubiegłorocznej. Choćby dlatego, że w miejsce zadłużonej Kompanii Węglowej mamy dziś Polską Grupę Górniczą, do której weszły też kopalnie Katowickiego Holdingu Węglowego. System uzupełnia produkująca węgiel koksujący Jastrzębska Spółka oraz Tauron Wydobycie, Lubelski Węgiel, czeska Silesia czy kopalnia Węglokoksu. Polskie "czarne" górnictwo zatrudnia dziś ok. 80 tys. pracowników.


O ile rok temu dominowały obawy, a rozważania o rentowności i bieżących wynikach powodowały nerwowe reakcje, dziś nastroje wydają się być inne, bo mówi się o solidnym plusie. Skupiając się na gigantach: JSW - 1,8 mld, PGG - 200 mln zł - obie nad kreską. To dane ministerialne - musimy uwierzyć na słowo. Żeby to wszystko ogarnąć jedną liczbą - po trzech kwartałach całe górnictwo notowało zysk przekraczający mocno 1,5 mld zł podczas gdy cały rok poprzedni zamknął się 400 mln stratą.
 


Jak to wszystko przekładało się na ludzi? Ano musieli oszczędzać i liczyć się z redukcjami. I dalej nie jest lekko, ale na przykład w PGG mogą liczyć na część czternastki a w JSW też były nagrody. Odbiorcy węgla, również ci indywidualni zauważyli pewnie wzrost cen i niższą podaż.


To rzecz jasna nie wszystkie informacje związane z górnictwem AD 2017. Trzeba przcież wspomnieć o przeniesieniu do Spółki Restrukturyzacji Kopalń - zakładu Krupiński i podobnych planów dotyczących kopalń Śląsk i Wieczorek.  Ceny polskiego węgla wg Agencji Rozwoju Przemysłu wzrosły średnio o 1/3. Istote dla branży są deklaracje dotyczące inwestycji i tego, że węgiel pozostaje kluczowym surowcem energetycznym, choć jego udział w kolejnych dekadach ma stopniowo maleć. I jeszcze kwestia bezpieczeństwa - rok jeszcze się nie skończył, ale dotąd  nie doszło do katastrof i poważniejszych wypadków zbiorowych. Wg danych Wyższego Urzędu Górniczego, zginęło 13 górników (wobec 27 w całym poprzednim roku), w tym 8 w kopalniach węgla kamiennego. W całym ub.roku w górnictwie zanotowano ponad 2 tys. wypadków.